Filmový příběh Franze Kafky v režii Agnieszky Holland a producentky Šárky Cimbalové ožívá

21.04.2024

Čerstvé držitelky Českého lva režisérka Agnieszka Holland a producentka Šárka Cimbalová začínají natáčet velkofilm inspirovaný významnou postavou české i světové literatury, spisovatelem Franzem Kafkou. Letos uplyne stoleté výročí od úmrtí spisovatele proslulého po celém světě díly jako Proměna, Proces nebo Zámek. Film Franz, jehož scénář napsal Marek Epstein ve spolupráci s Holland, zachytí spisovatelův život jako mozaiku, počínaje jeho narozením v Praze v 19. století až po jeho smrt v Berlíně po skončení první světové války. Kamery se opět ujme Tomasz Naumiuk, který stojí také za snímky Pan Jones či HRANICE, architektem filmu je Henry Borarosz a kostýmní výtvarnicí Michaela Hořejší. Executive producers jsou Kevan Van Thompson, Mike Downey a Daniel Bergmann. Natáčet se bude ode dneška, a to na různých místech Prahy, pak se natáčení přesune do Německa. 

„Kafka si už sto let udržuje status globální rockové hvězdy. Existují desítky podrobných životopisů, spousta analýz, tuny knih o něm. Ale důvody jeho rostoucího významu a jeho osobnosti zůstávají záhadou. Snažím se tento film poskládat jako rozsypanou skládačku. O Kafkovi víme všechno a zároveň nic,“ vysvětluje režisérka. Prozrazuje, že abychom pochopili nepolapitelného spisovatele, který po své smrti nařídil zničit svá díla, nestačí jen poskládat jeho minulost a tvorbu, ale je třeba hledat svého hrdinu ve střípcích, hádankách, pocitech, ve směsici faktů, domněnek a představ, v jeho snech, literatuře a dopisech. „Chci stát vedle něj v jeho urputném boji s otcem, se světem a neúprosnými očekáváními a požadavky většiny jeho blízkých, v jeho touze po lásce a obyčejném, měšťáckém životě a strachu z něj. Smyslový rozměr filmu je pro mě zásadní. Kafka předpověděl světu nejtemnější budoucnost, ale v Kafkovi samotném bylo více jasu a humoru, než si lidé obvykle myslí.“ 

 

 

„Mít život jednoho z nejpopulárnějších a nejmodernějších spisovatelů 20. století adaptovaný na filmovém plátně vizionářskou režisérkou, jakou je Agnieszka, je pro nás sen. Franz bude jedním z nejzajímavějších evropských filmů a má velmi silný mezinárodní potenciál, „ dodává producentka Šárka Cimbalová. „Podařilo se nám navíc dát dohromady neuvěřitelně silný a skvělý cast, moc se na natáčení těšíme.“ Cimbalová také odhaluje hlavní a vedlejší herecké představitele: „V roli Franze se představí talentovaný německý herec Idan Weiss, Kafkovu přítelkyni a překladatelku Milenu Jesenskou si zahraje Jenovéfa Boková. Obsazení doplňuje řada excelentních českých a německých herců, mimo jiné – Ivan Trojan, Josef Trojan, Vladimír Javorský, Karel Dobrý, Stanislav Majer, Juraj Loj, Ondřej Malý, Anita Krausová, Emma Smetana, Jan Budař, Tomáš Dalecký, Vasil Fridrich, Pavel Šimčík, Filip Kaňovský, Sandra Korzeniak, Peter Kurth, Katharina Stark, Sebastian Schwarz nebo Gesa Schermuly.“ 

Film vzniká v zahraniční koprodukci s Německem (X – Filme Creative Pool, Uwe Schott, Německo např. Babylon Berlín, Good bye, Lenin!) a Polskem (Metro Films, Marcin Wierzchosławski, např. HRANICE). Mezi české koproducenty patří Česká televize – kreativní producent Jaroslav Sedláček, Barrandov studio, společnost CertiCon, Czech Anglo Production (Kevan Van Thompson, Václav Mottl), a firma Němec a syn. 

Záštitu nad filmem převzal ministr kultury, hlavní město Praha, a městská část Prahy 1.  Film vzniká za podpory Státního fondu kinematografie, Pražského nadačního audiovizuálního fondu, regionální filmové kanceláře a fondu Plzeňského kraje. Snímek získal i evropskou filmovou podporu Eurimages. Hlavním mediálním partnerem filmu je společnost BigBoard.

 


Photo credit: @Marlene Film Production, Michal Ureš