Barrandov Studio na 57. MFF Karlovy Vary / Výstava

02.07.2023

Barrandov Studio se v rámci 57. ročníku karlovarského filmového festivalu prezentuje nebo podílí na několika významných akcích. Připravilo výstavu k svému důležitému výročí, účastnilo se tiskové konference FILMOVÉ NADACE a akce KINO FILMOVÉ NADACE a je také partnerem industry programu MFF Karlovy Vary, Eastern Promises.

VÝSTAVA K 90. VÝROČÍ OD PRVNÍ KLAPKY

Největší z akcí Barrandov Studia během festivalu je výstava Barrandov Studio: 90 let od první klapky instalována v Galerii umění Karlovy Vary, která potrvá od 1. července do 3. září 2023.

Hostům festivalu a dalším milovníkům filmu přiblíží první a poslední desetiletí v historii barrandovských ateliérů, a to zejména prostřednictvím velkoformátových fotografií, kostýmů a rekvizit z filmů, které v těchto dekádách na Barrandově vznikaly. Návštěvníci si budou moci z výstavy odnést „noviny“ s podrobnějšími informacemi o těchto dobách i zajímavými detaily o začátcích filmu u nás, o tvůrcích a hercích zlaté éry českého filmu.

Slavnostní vernisáž výstavy proběhla v sobotu 1. července a setkala se s velkým úspěchem. Vernisáže se zúčastnil také ministr kultury Martin Baxa, zástupci České televize a ostatních médií, zástupci filmového průmyslu a obchodních partnerů. Výstavou návštěvníky provedli generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý a filmoví architekti Jindřich Kočí a Milena Koubková, kteří výstavu ve spolupráci s barrandovskými odbory Dekorace a Fundus připravili. Velký ohlas sklidil workshop Fundusu kostýmů a rekvizit „Modistická dílna“, kde si zájemci mohli vyrobit svůj fascinátor.

AKCE FILMOVÉ NADACE

FILMOVÁ NADACE, kterou Barrandov Studio založilo v roce 2006 za účelem podpory scenáristické přípravy české hrané filmové tvorby, už tradičně vyhlašuje výsledky posledního ročníku své scenáristické soutěže právě během karlovarského festivalu. O podporu se v aktuálním kole soutěže ucházelo celkem 111 scénářů od 119 žadatelů. Nadace je připravena mezi vítězné autory rozdělit až 800 tisíc korun.

Poprvé se na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary představí návštěvníkům Kino FILMOVÉ NADACE. Projekt připomene nejúspěšnější snímky natočené podle nadací oceněných scénářů a uskuteční se v pondělí 3. července od 19 hodin v Galerii umění na Goetheho stezce, kde se budou promítat snímky Kobry a užovky a Il Boemo. Vstup mají diváci zdarma, kapacita sálu je ovšem samozřejmě omezená.

Další film, Brutální vedro, který byl nadací oceněn v roce 2020, se probojoval do prestižní soutěže MFF Karlovy Vary – Proxima a bude na festivalu uveden ve světové premiéře. Autor scénáře Albert Hospodářský film sám i režíroval. Soutěž Proxima dává prostor moderní filmové tvorbě z celého světa, je místem pro filmaře čekající na objevení i pro renomované autory hledající nové definice své tvorby a doplňuje výběr Hlavní soutěže. V sekci jsou uváděny světové a mezinárodní premiéry celovečerních hraných a dokumentárních filmů. Brutální vedro je letos v této soutěži jediným českým zástupcem.

EASTERN PROMISES

Barrandov Studio je také partnerem významného industry programu MFF Karlovy Vary, Eastern Promises. Program se zaměřuje na projekty ve fázi přípravy, které v době své prezentace hledají partnery pro produkci či postprodukci, mezinárodní prodej nebo festivalovou premiéru. Všechny filmové projekty pokrývají region střední, východní a postsovětské Evropy, nově se přidávají i teritoria Blízkého východu. Filmaři a producenti předkládají scénáře ve vývoji, filmy ve výrobě nebo postprodukci a také dokumentární projekty.