Koprodukce Barrandov Studio

Detail fotografie

Nejnovější snímek významné režisérky Agnieszky Holland Šarlatán bude mít 27.  února 2020 světovou premiéru na 70. ročníku Berlínského mezinárodního filmového festivalu Berlinale. Velkou poctou pro tvůrce je jeho uvedení v rámci Berlinale Special Gala.

Filmové drama podle scénáře Marka Epsteina, který byl oceněn v soutěži FILMOVÉ NADACE, bylo inspirováno životním příběhem léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…

Snímek představí Ivana Trojana v roli, kterou si držitel šesti Českých lvů ještě nezahrál. „Byla to asi nejsložitější postava, jakou jsem kdy ve filmu hrál. Zvláštní a velmi rozporuplná. Mikolášek je během jedné scény schopen sympatie získat a hned je zase ztratit, a to se obrátí třeba třikrát. Což může být pro diváka velmi zajímavé,“ popsal Trojan postavu Mikoláška. Toho provází téměř celým filmem léčitelův asistent a životní partner v podání slovenského herce Juraje Loje. „František je mladý muž, který přišel hledat práci, a jeho odvaha, sebejistota a chuť žít ho určitým způsobem předurčily k tomu, aby se stal pomyslným pilířem v životě Mikoláška,“ dodal Loj.

Roli Mikoláška v mladším věku svěřila režisérka Agnieszka Holland synovi Ivana Trojana Josefu Trojanovi. „Mikolášek prožívá významný vnitřní svár a je to velice komplikovaná osobnost. Jeho emoční vypětí je velké, a tak bylo nutné, aby se do něj člověk opravdu hodně ponořil a pochopil, co je vlastně zač,“ svěřil se mladý herec, pro nějž byla role velkou výzvou a zážitkem. „Práce s Agnieszkou Holland byla nepředstavitelně intenzivní, pro mě jako osmnáctiletého kluka to byla obrovská herecká příležitost a škola, mít možnost natáčet s tolika skvělými profesionály,“ dodal Josef Trojan.

Režisérka Agnieszka Holland, držitelka Zlatého globu za nejlepší cizojazyčný film a tří nominací na Oscara, už například na Berlinale uváděla před rokem svůj snímek Pan Jones, který natáčela v polsko-britsko-ukrajinské koprodukci. A ač je příběh Jana Mikoláška příběhem českého léčitele, nebojí se, že by nezajímal diváky mimo naši republiku. „Sama žiju ve světě na různých místech, takže si myslím, že kdyby to byl příběh z mého pohledu úplně lokální, tak by mě asi nezaujal, i když bych mu mohla nejspíš rozumět. Myslím, že i v české historii a kultuře jsou období, která mají všeobecný dopad a dokážou oslovit i diváky za českými hranicemi,“ řekla Agnieszka Holland, která u nás natáčela v posledních letech například i snímky Hořící keř či Jánošík – Pravdivá historie, a české štáby i herce si velmi pochvaluje. „V Čechách se pracuje opravdu skvěle, jsou tady velmi talentovaní lidé, i když je fakt, že znám tuhle zemi, mám tady minulost a mluvím česky, takže mě berete jako svou, jen tak trochu cizinku,“ svěřila se absolventka pražské FAMU, která velmi pozitivně hodnotí i herecké obsazení Šarlatána. „Ivan Trojan je velká osobnost, ale to už vím od doby, kdy jsme se potkali na natáčení Hořícího keře. Jeho syn Josef se pro nás stal dárkem. Mají v sobě něco velmi podobného, což pomohlo uvěřit tomu, že mohou být stejná postava. A Juraj Loj byl pro mě na castingu skutečný objev. Je velmi milý, vřelý a velkorys,ý a navíc má v sobě takové světlo… Myslím, že obsazení se bude velmi líbit,“ dodala režisérka.

Šarlatán se v českých kinech objeví v premiéře 26. března.

Na trailer se můžete podívat zde.