Dnes je tomu přesně osmdesát let ode dne, kdy v našich ateliérech padla vůbec první filmová klapka - k filmu Vražda v Ostrovní ulici režiséra Svatopluka Innemanna.

Detail fotografie

Barrandovské ateliéry jsou nejen nejstarším, ale také největším filmovým studiem v České republice a patří i k největším v Evropě. Barrandovský kopec platí dodnes za přirozené centrum českého filmového průmyslu. Za osm desítek let v české „továrně na sny“ vzniklo přes 2500 českých i zahraničních filmů a tisíce reklamních spotů, vytočilo se mnoho tisíc kilometrů filmového materiálu a ušili statisíce filmových kostýmů. V osmdesátých letech se právě Barrandov Studio stalo produkční základnou Formanova oscarového hitu Amadeus. Do té doby nejrozsáhlejší spolupráce českých filmařů se zahraniční produkcí předznamenala i současnou hlavní náplň práce barrandovských studií, jíž je právě mezinárodní filmová produkce.

Prioritou filmového studia je především klid na práci filmařů. A proto byly i barrandovské ateliéry dlouhá léta uzavřeny pro veřejnost. V posledních dvou letech se ale snažíme provoz studia v mnoha ohledech zájmu veřejnosti otevřít a i na rok letošní proto chystá´me celou řadu projektů, jimiž zákulisí české filmařiny všem zájemcům přiblížíme.

„I nadále je pro školy, pracovní kolektivy či turistické výpravy přístupný náš rozsáhlý fundus kostýmů a rekvizit. Po loňském úspěchu chystáme opět speciální tematické dny, například den dětí na počátku června, nebo mikulášskou nadílku se začátkem prosince,“ zve na Barrandov ředitelka divize Fundus Věra Krátká s tím, že za tajemstvím filmových kouzel ovšem zájemci nemusejí jezdit pouze na Barrandov. „I na letošní letní sezónu chystáme pro všechny fanoušky řadu výstavních projektů, kdy dochovanými originály kostýmů a rekvizit ozdobíme například zámky v Telči, Horšovském Týně nebo na Karlštejně,“ dodává.

O všech speciálních akcích pro malé i velké filmové fanouošky Vás budeme informovat zde, na našich internetových stránkách v sekci Barrandov pro veřejnost i prostřednictvím sociálních sítí. Skupinové návštěvy Barrandova lze objednávat na emailu prohlídky@barrandov.cz, tamtéž mohou směřovat také všechny dotazy zájemců.