Včera ve věku 85 let zemřela jedna z nejvýraznějších osobností české kinematografie.

Věra Chytilová za kamerou
Věra Chytilová za kamerou

Režisérka a scenáristka Věra Chytilová byla klíčovou osobností tzv. Nové české vlny, do níž se řadí mimo jiné Miloš Forman či Jiří Menzel. Studovala ale původně architekturu, pracovala jako kreslička, laborantka, manekýnka. Před kamerou se objevila v malé roličce ve filmu Císařův pekař a Pekařův císař. Následovala studia na pražské FAMU, která dokončila absolventským filmem Strop.

Filmografie Věry Chytilové je rozsáhlá. Kromě dvaceti hraných filmů natočila řadu dokumentů a televizních pořadů. Její silně stylizované snímky jako například Sedmikrásky či Hra o jablko vzbudily úžas i rozruch svou originální, místy provokativní poetikou i nevšedním výtvarným řešením, na němž Chytilová spolupracovala s výtvarnicí Ester Krumbachovou. Z dalších filmů jmenujme například Kalamitu, Panelstory aneb Jak se rodí sídliště či Faunovo velmi pozdní odpoledne.

Za své dílo získala řadu ocenění, včetně francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu či státní medaile Za zásluhy. Věra Chytilová bude české kinematografii velmi scházet. Za Barrandov Studio bychom rádi vyslovili upřímnou soustrast blízkým této veskrze originální a svérázné ženě, která se nesmazatelně zapsala do dějin české kinematografie.