Dne 28. března zemřel jeden z neslavnějších českých kameramanů a spolutvůrce České nové vlny

Foto: Archiv Barrandov Studia
Foto: Archiv Barrandov Studia

Miroslav Ondříček stál za kamerou více než čtyř desítek celovečerních filmů, přičemž polovinu z nich natočil v zahraničí. Spolupracoval především s Milošem Formanem, ale i s českým režisérem Otakarem Vávrou či Ivanem Passerem, americkým režisérem Mendelem, Hillem a Angličanem Lindsayem Andersonem. Mezi nejslavnější filmy, na kterých se podílel, patří Lásky jedné plavovlásky, If, Hoří, má panenko, O Lucky Man, Vlasy, Ragtime, Amadeus, Valmont či Taking Off.  

Narodil se v roce 1934 v Praze. Základní školu dokončil v roce 1949 a jako syn živnostníka nesměl studovat. Nastoupil do učebního oboru, kde se učil práci se železem, a o rok později přešel do učebního oboru filmového laboranta. Po ukončení učebního oboru nastoupil do laboratoří barrandovských ateliérů, následně se stal asistentem kamery a později asistentem zpravodajského filmu. Začal studovat večerní školu filmové tvorby na FAMU v Praze. Teprve po dvanácti letech se dostal k práci na celovečerních filmech.

Barrandov Studio vnímá Ondříčkovo úmrtí jako velkou ztrátu pro českou kinematografii a přeje všem pozůstalým upřímnou soustrast.