V červenci se na Barrandov vrátil soubor více než 2500 kusů kostýmů a obuvi zapůjčených na natáčení válečného dramatu o „nizozemském Wintonovi“.

Detail fotografie

Snímek je věnován tragickému životnímu příběhu holandského obchodníka židovského původu Waltera Süskinda (1906–1945). Jako pověřený správce sběrného místa pro židovské obyvatelstvo v amsterdamském divadle Schouwburg byl často považován za kolaboranta. Mezi lety 1941 a 1943 se mu ovšem ve skutečnosti ze sběrného centra podařilo tajně přesunout do bezpečí bezmála tisícovku dětí. Posléze byl německými orgány zatčen, s celou rodinou se ocitl nejprve v Terezíně a následně v Osvětimi. O jeho smrti na jaře roku 1945 se dodnes spekuluje. Jedna verze uvádí, že zemřel v důsledku nechvalně proslulého pochodu smrti v lednu 1945, druhá, že byl zabit holandskými spoluvězni v odplatě za domnělou kolaboraci.

Barrandovský Fundus nakonec na natáčení, které probíhalo z velké části v Rumunsku, zapůjčil přes 2500 kusů kostýmů a obuvi. Z několik měsíců trvajícího natáčení, na němž zaměstnanci Fundusu spolupracovali s kostýmními výtvarnicemi Lindou Bogers a Juttou Smijers, se zápůjčka vrátila na Barrandov na počátku července. Další informace o projektu naleznete zde.