Do kin vstupuje další film, na němž se podílelo Barrandov Studio. Dodavatelem kostýmů a rekvizit pro výpravnou norskou pohádku, která vznikla v České republice, byl barrandovský Fundus.

Foto:  Film Europe
Foto: Film Europe

Od 7. listopadu mohou diváci vidět v kinech výpravný pohádkový příběh Cesta za Vánoční hvězdou, který podle divadelní hry Sverre Brandta natočil norský režisér Nils Gaup. Snímek o malé holčičce, která se rozhodne zachránit království tak, že najde zmizelou Vánoční hvězdu, se z části natáčel v České republice a jeho nedílnou součástí jsou kostýmy a rekvizity z našeho Fundusu. Pro realizaci filmu jsme kostýmy a rekvizity nejen pronajímali, ale v našich krejčovských dílnách také přímo pro tento projekt vyráběli.

Během čtyř měsíců natáčení v České republice tak putovalo „na plac“ ze sbírek barrandovského Fundusu přes dvě stě kostýmů a na šestnáct set kusů drobných rekvizit a dobového nábytku. V rukou našich krejčích vznikl například zdobený kostým krále a dalších dvacet renesančních dámských kostýmů se speciálně upravovalo podle zadání norského kostýmního výtvarníka Kjella Nirdströma. Dále se šilo například sedm vlajek, jeden ozdobný přehoz přes koně nebo čtyřicet košil pro pomocníky Otce Vánoc. „Kostýmní výtvarník, jehož záměrem bylo, aby kouzelný vánoční svět v žádném případě nepůsobil jako televizní spot na známou americkou limonádu, oblékl tyto postavičky do šedých uniforem z Dobrého vojáka Švejka,“ prozradila ředitelka barrandovského Fundusu Věra Krátká. Kostýmy dokreslují atmosféru filmu, a tak se v průběhu děje mění i speciální výšivka na šatech dvořanů: ze světlé verze „šťastného království“ do temné verze „království zasaženého smutkem“.

Barrandovský Fundus kostýmů a rekvizit patří k největším v Evropě a pro filmové a televizní projekty, společenské akce či individuální zákazníky nabízí přes tři sta tisíc kostýmů a kostýmních doplňků, přes šedesát tisíc kusů rekvizit, historického nábytku a dekoračních látek. Fundus realizuje pravidelné výstavy (nejen) pohádkových kostýmních originálů a spolupracuje na celé řadě charitativních i neziskových projektů. V současné době chystá například filmovou Mikulášskou, k níž se více dočtete zde.

Kromě českých lokací, kostýmů a rekvizit se natáčení Cesty za Vánoční hvězdou účastnili také čeští herci. Ujali se zde rolí šlechticů a šlechtičen, rádců a vojáků. Natáčení s norským i českým štábem bylo, dle jejich slov, více než příjemné a vytvořilo tak milou a přátelskou atmosféru.

Natáčení v České republice zajišťovala společnost Sirena Film, distribuce v ČR a SR se ujala společnost Film Europe.

Více informací o filmu najdete zde.