Slavný český kameraman slaví osmdesátiny

Foto: Archiv Barrandov Studio a.s.
Foto: Archiv Barrandov Studio a.s.

Rádi bychom popřáli všechno nejlepší Miroslavu Ondříčkovi, kameramanovi, který stojí za čtyřmi desítkami filmů. Právě v našich laboratořích se Ondříček vyučil a u nás často točil. Mimo jiné na Barrandově vznikl snímek Amadeus, na němž v roce 1983 spolupracoval s Milošem Formanem.  

I další jeho významné filmy vznikly ve spolupráci s režisérem Milošem Formanem - Konkurs, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Taking Off, Hair (Vlasy), Ragtime či Valmont. Kromě Formana spolupracoval i s dalšími českými a světovými režiséry, jako byli Ivan Passer (Intimní osvětlení, Homolka a Tobolka), Jan Němec (Mučedníci lásky), Jiří Krejčík (Božská Ema), Lindsay Anderson (Bílý autobus), George Hill (Svět podle Garpa) či Mike Nichols (Silkwoodová).
 
V Ondříčkových stopách kráčí i jeho syn David, který je filmovým režisérem. Na Barrandově natočil svůj poslední film Ve stínu.

"Kulaté výročí" slaví také zmiňovaný Amadeus, od série jeho premiérového uvedení v mnoha zemích světa uplynulo letos na podzim třicet let. Snímek získal osm cen Oscar, sám Miroslav Ondříček byl na ni nominován. Přečtěte si o stručné historii Barrandova zde.