Populární filmová pohádka Václava Vorlíčka slaví tuto zimu čtyřicet let od natáčení. Při této příležitosti bude dnes večer na saském zámku Moritzburg zahájen další ročník zimní výstavy věnované právě Třem oříškům pro Popelku. Originální kostýmy z Vorlíčkova filmu mají ovšem všichni zájemci možnost od podzimu vidět i přímo na Barrandově.

Praha, 9. 11. 2012 

Expozice na zámku Moritzburg tentokrát ve své kostýmní části (jejíž kurátorkou je Jana Emma Sommerová) rozšiřuje téma Popelky i o další populární pohádkové tituly v koncepci nazvané „Medailon Václava Vorlíčka a Karla Svobody“. Z barrandovského Fundusu proto do Saska putovaly i vzácné originály ze seriálu Arabela nebo z Dívky na koštěti, novější režijní práci Václava Vorlíčka pak v expozici zastupuje Pták Ohnivák nebo Jezerní královna. Vánoční výstava bude v Sasku k vidění až do února příštího roku.

Jedinečnou příležitost ovšem všichni fanouškové milovaných Tří oříšků pro Popelku mají od letošního podzimu i přímo na Barrandově. „Kostýmní Fundus zpřístupnil kolekci dochovaných originálů z této pohádky v dosud nikdy neprezentované šíři. K vidění budou kostýmy vedlejších a epizodních postav z plesové scény, část instalace je věnována lovecké scéně. Ale bezesporu největším lákadlem jsou samozřejmě plesové červánkové šaty Popelky a další kostýmy titulních postav,“ vysvětluje ředitelka Fundusu Věra Krátká s tím, že expozice ovšem není jen prezentací samotných kostýmů, doplňují ji informace ze zákulisí, různé perličky a zajímavosti, i třeba dobové produkční dokumenty.

S ohledem na běžný pracovní rytmus barrandovských studií je přístup do expozice umožněn pouze skupinovým návštěvám ve všední den a po předchozí rezervaci na emailové adrese prohlídky@barrandov.cz.