V barrandovských ateliérech vyrostla v posledních týdnech velkolepá dekorace interiéru pravoslavného kostela Cyrila a Metoděje. Právě v ní se natáčí dramatické finální scény koprodukčního dramatu Anthropoid, který zachycuje události atentátu na Heydricha. V jedné z rolí vystupuje irský herec Jamie Dornan, hvězda kasovního trháku Padesát odstínů šedi. Hlavní roli ztvární Cillian Murphy.

Praha, 4. 8. 2015 

Dnes se přesunulo natáčení britsko-českého dramatu Anthropoid na Barrandov. Dekorace o rozměrech 15 x 35 x 14 metrů vznikala osm týdnů a na stavbě se podílelo 40 lidí. „Byla to náročná stavba. Například strop vážící asi 16 tun byl vyroben zvlášť na zemi a po té vytažen nahoru na 38 řetězových kladkách,“ vysvětluje vedoucí barrandovské stavby Štěpán Červený a dodává: „Poté jsme obě boční stěny, vysoké 7, 5 metru, osadili na kolečka a přesunuli pod strop.“ Stavba byla náročná i na spotřebovaný materiál. Barrandovští pracovníci využili 910 pytlů betonu a 300 pytlů omítky, dále 3 300 m2 deskového materiálu či 90 m2 skla. Vyráběly se také modely, formy a odlitky štuků na zdobení. Vznikla tak impozantní a autentická dekorace kostela, v němž se parašutisté po atentátu skrývali a svedli svůj závěrečný boj.

„Atentát na Heydricha považuji za největší hrdinský čin československé historie,“ uvedl koproducent za českou stranu David Ondříček a dodal: „Filmové studio Barrandov vnímám od mého dětství jako tajuplné a magické místo. Můj otec tady začínal jako laborant a mě nesmírně mrzí, že mu nemůžu ukázat dekoraci Baziliky Cyrila a Metoděje. Je to opravdu mistrovské dílo českých a anglických profesionálů. Jsem nesmírně hrdý, že můžu být u toho.“

Režisérem filmu, ve kterém se objeví i česká herečka Aňa Geislerová, je Sean Ellis.