Až do července budou návštěvníci divadla Opera Theatre v americkém Saint Louis tleskat kostýmům z Fundusu Barrandov Studia. Na dvě stě padesát kusů z barrandovských sbírek je k vidění v tamním nastudování Smetanovy Hubičky.

Praha, 17. 4. 2013 

Kostýmní výtvarník Fabio Toblini shlédl jevištní provedení Hubičky v Irsku, kam rovněž putovaly barrandovské kostýmy na přelomu léta a podzimu 2010. Rozhodl se, že kostýmní výpravu saintlouiského představení pojme v obdobném duchu. „Původní představení se odehrává v Čechách devatenáctého století. Kostýmní výprava ovšem mísí historizující prvky a tradici lidových krojů s náznaky období druhé světové války,“ přibližuje Tobliniho stylizaci ředitelka Fundusu Věra Krátká.

S výběrem přímo na Barrandově pomáhala Fabiovi Toblinimu také irská kostýmní výtvarnice Monica Ennis. Do USA byly kostýmy dodány počátkem dubna, zpět do skladů barrandovského Fundusu se vrátí v červenci.

Opera Theatre v Saint Louis patří k nejuznávanějším operním scénám v USA. Divadlo bylo založeno v roce 1976. Jen v loňském roce uvedlo dvaadvacet inscenací ve světové premiéře, dvacet tři operních kusů zde mohli diváci vidět v americké premiéře. Nestárnoucí klasiku Bedřicha Smetany režíruje Michael Gieleta, orchestr řídí Anthony Barrese. V hlavních rolích se představí Corinne Winters jako krásná, ale zásadová Vendulka a Garrett Sorenson jako její nastávající Lukáš. Pro výtvarníka italského původu Fabia Tobliniho, jenž se i jinak věnuje prakticky výhradně scénické kostýmní výpravě, se jedná o první spolupráci s tímto operním domem. Má ovšem zkušenosti i z muzikálů, baletu nebo klasického činoherního divadla.