Společnost Barrandov se partnersky podílí na vzniku třídílného dramatu Hořící keř, které natáčí renomovaná polská režisérka Agnieszka Hollandová. V těchto dnech produkce využívá i barrandovské ateliéry.

Praha, 8. 3. 2012 

Třídílné retro Hořící keř, inspirované skutečnými událostmi i reálnými postavami se natáčí na různých místech České republiky. Konkrétně barrandovské ateliéry se pro účely natáčení promění v televizní studio.

Scénář dramatu o alarmujícím činu Jana Palacha, osudech jeho blízkých a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR napsal Štěpán Hulík mj. také autor knihy Kinematografie zapomnění. Počátky normalizace ve Filmovém studiu Barrandov (1968–1973), jejíž vznik Barrandov Studio rovněž podpořilo.

Děj začíná Palachovým sebeupálením v lednu 1969 a líčením rozjitřené atmosféry v tehdejší společnosti. Události se zdramatizují po skandálním nařčení poslance Viléma Nového, který Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku lživým prohlášením o takzvaném studeném ohni. Hlavní postavou vyprávění je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová, která jménem Palachových příbuzných podala na Viléma Nového žalobu na ochranu osobnosti. Charakterní právničku, jež přijala zastupování klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu a trpělivě sháněla důkazy v jejich prospěch, ztvární Tatiana Pauhofová. V dalších rolích se představí přední čeští a slovenští herci, jakými jsou – Martin Huba, Ivan Trojan, Alois Švehlík, Stanislav Zindulka, Miroslav Krobot, Jan Budař nebo Vojtěch Kotek.

„Barrandov Studio na natáčení Hořícího keře poskytuje ateliérové prostory a náš Fundus se na produkci podílí rozsáhlou zápůjčkou kostýmů a rekvizit. Jen kostýmní sklady dodají pro dokreslení dobové atmosféry filmařům přes šest set kostýmních kompletů,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Petr Tichý. „Jsme rádi, že Barrandov Studio může být součástí tohoto projektu. Nesmírně si ceníme faktu, že do filmové podoby nyní i ve spolupráci s námi přetváří tuto smutnou kapitolu našich dějin právě taková režisérská osobnost, jakou bezpochyby je Agnieszka Hollandová,“ dodal Petr Tichý.

Polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová patří vůbec k nejvýraznějším světovým filmařkám. Vystudovala pražskou FAMU. Dvakrát byla nominovaná na ceny Americké filmové a televizní akademie (v roce 1990 za scénář k svému filmu Evropa, Evropa, podruhé se potom o Oscara ucházela v loňském roce v kategorii neanglicky mluvených filmů s válečným dramatem V temnotě). Získala si uznání jak v rodném Polsku, kde se stala jednou z tváří tzv. „kina morálního neklidu“ (např. se snímkem Provinční herci), tak posléze v zahraničí (již zmiňovaná Evropa, Evropa ve francouzsko-německé koprodukci, nebo kontroverzní drama Úplné zatmění s Leonardem Di Capriem v jedné z jeho prvních výrazných rolí).

Producentem filmu je společnost HBO Česká republika, která v barrandovských ateliérech před časem realizovala i populární seriál Terapie s Karlem Rodenem. Uvedení minisérie Hořící keř je plánováno na rok 2013.