Snímek uznávaného ruského režiséra Alexandra Sokurova Faust získal letošního Zlatého lva, hlavní cenu Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.

Detail fotografie

Vítězem letošního Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách se stala adaptace známé legendy o Faustovi v režii ruského mistra náznaků a rafinované vypravěčské struktury Alexandra Sokurova. „V temném, tragikomickém i brutálním snímku nechybí vyrvávání srdce z těla nebo scéna vyprázdnění střev v kostele,“ napsal o strhujícím filmu Michal Procházka na serveru aktualne.cz. „Sokurov ve svém výlučném díle znovu převyprávěl archetypální příběh o setkání člověka s ďáblem. Film je meditace o korupci mocí a postavy jsou vystaveny atmosféře blížícího se konce světa. Sám Sokurov řekl, že se nejedná o přesnou adaptaci, ale spíš o zachycení toho, co zůstává mezi řádky,“ napsal filmový kritik.

Faust je závěrečným dílem Sokurovy tetralogie o povaze a původu moci, kam patří filmy Moloch (1999) o Hitlerovi, Taurus (2000) o Leninovi a Slunce (2004) o japonském císaři Hirohitovi. Sokurov je také autorem unikátně vyprávěného filmu Ruská archa (2002), natočeného v galerii Ermitáž jediným více než hodinu a půl dlouhým záběrem. Jeho před Faustem poslední uvedený snímek, Alexandra o válce v Čečensku, byla nominována na Zlatou palmu v Cannes.

Na filmu s v době jeho natáčení v České republice výrazně podílelo i Barrandov Studio. Filmaři využili na přelomu let 2009 a 2010 prostory ateliérů v budově MAX i služby divizí Dekorace, Fundus a Filmové laboratoře.

Natáčení v ČR realizovala společnost Ankor Film. Zatím bohužel nebylo rozhodnuto o tom, kdy a zda vůbec se snímek dostane i na plátna českých kin.