Koprodukční seriál o proslulém krvavém rodu Borgiů, který několik měsíců vznikal i v barrandovských studiích, se konečně dostává na televizní obrazovky.

Detail fotografie

Dvanáctidílný koprodukční seriál o nechvalně proslulém italském rodu krvavých Borgiovců se dostává na televizní obrazovky za veliké pozornosti médií a navíc v době, kdy měla již před nějakou dobou v zámoří premiéru konkurenční série s toutéž tématikou šlechtických intrik z renesanční Itálie. O to větší naděje evropské produkční společnosti do projektu vkládají.

Hlavní roli papeže Alexandra VI., vlastním jménem Rodriga Borgii, kolem jehož rodiny se složitá síť intrik a vražedných úkladů rozehrává, ztvárnil herec John Doman, známý především z detektivního seriálu The Wire. Jeho dceru Lukrezii ztvárňuje mladičká rusko-německá herečka Isolda Dychauková. Ale v obsazení figurují i česká jména jako Jiří Mádl, Tereza Voříšková nebo Miroslav Táborský.

Natáčení jejich osudů probíhalo kompletně na území České republiky a samozřejmě i na Barrandově. Věrná kopie Sixtinské kaple byla na několik měsíců vybudována v ateliéru č. 5 a na exteriérovém pozemku vyrostla unikátní dekorace raně renesančního Říma s Náměstím Sv. Petra. „Fascinuje mě, co čeští umělci a řemeslníci dokázali. V ateliérech vyrostl Řím, mám k dispozici vlastní Sixtinskou kapli. A všechno je jako opravdové," pochvaloval si jeden z režisérů seriálu Oliver Hirschbiegel (Pád Třetí říše, Invaze). Vizuální podobu příběhu Borgiovců měl na starosti kameraman Ousama Rawi, který se mimo jiné podílel i na jiném historickém seriálu Tudorovci.

Za českou stranu vedl výpravu projektu uznávaný filmový architekt Jindřich Kočí. „Bylo to něco výjimečného, protože taková dekorace se nestaví každá den a je velmi náročná na shánění podkladů, vytvoření výkresové dokumentace a konečně i hlídání postupu stavby, aby vše bylo tak, jak má být. Výkresovou dokumentaci Sixtinské kaple kreslila má kolegyně architektka Milena Koubková a odvedla velmi dobrý kus práce. Stejně tak stavba vedená špičkovými mistry a postavená prvotřídními řemeslníky. Obtížné byly také dobové malby, které dělalo šestnáct scénických malířů po čtyři týdny. Malíře vedl nejlepší scénický malíř v České republice Jiří Čihák. Je to prostě elita a radost s takovým týmem pracovat,“ řekl. Domovské stránky seriálu přinesly pozoruhodnou sérii video reportáží o natáčení zde. A na serveru idnes.cz si můžete přečíst  rozsáhlou reportáž o realizaci náročných dekorací projektu.

Producenty seriálu Borgia jsou francouzská společnost Atlantique Production Lagardere, Entertainment, německá AOS Entertainment z Německa a za českou stranu Etic Films, která již na Barrandově natáčela i Polanského Olivera Twista nebo Hartovu válku s Brucem Willisem.