Koprodukce Barrandov Studio

Detail fotografie

Do kin vstupuje po nuceném odkladu očekávaný nový film režisérky Agnieszky Holland Šarlatán. Výjimečný výkon Ivana Trojana a jeho hereckého partnera Juraje Loje budou moci diváci posoudit od 20. srpna 2020.

Filmové drama podle scénáře Marka Epsteina, který byl oceněn v soutěži FILMOVÉ NADACE, bylo inspirováno životním příběhem léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko¬vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým.

Snímek byl uveden v březnu na filmovém festivalu Berlinale v rámci prestižní sekce Berlinale Special Gala. První reakce světových médií byly veskrze pozitivní, například Indie Wire jej vybralo ze všech 340 filmů mezi 10 nejlepších snímků letošního festivalu a oceňuje jej s tím, že byl dostatečně silný i do soutěžní sekce.

V červnu měl snímek projekci na online konaném trhu Marché du Film v Cannes. Společnost Films Boutique následně oznámila prodeje Šarlatána do Francie, Španělska, Itálie, Austrálie, Izraele, Turecka, Německa, Rakouska, Bulharska, Maďarska, Islandu, Latinské Ameriky a dalších zemí.

Šarlatána letos v srpnu zařadil mezi nejzajímavější novinky také americký filmový festival Telluride. „Telluride je krásný; a zároveň jeden z nejoblíbenějších a nejrespektovanějších filmových festivalů v USA. Dostat se na něj se podaří jen velmi omezenému počtu filmů a začíná zde první část závodu za soškou Oskara. Být vybraný do programu je pro nás ctí a také dobrým znamením pro budoucnost filmu v Americe. Jsem tedy opravdu šťastná, že nás do Telluride pozvali, a zároveň smutná, jelikož ten ročník fyzicky neproběhne. Opět nám zkřížil cesty covid. Ale doufám, že Šarlatán tohle všechno přežije a už se nemůžu dočkat shledání s českým publikem,“ reagovala režisérka Agnieszka Holland.

Na trailer se můžete podívat zde.