Absolventský snímek studenta pražské FAMU Olma Omerzu vznikal za výrazné podpory Barrandov Studia. Byl vybrán na letošní Berlinale do sekce Forum.

Detail fotografie

Snímek vznikal za výrazné podpory Barrandov Studia. „Barrandov nabízí jedno z nejlepších zázemí v Evropě. Vysoce kvalitní laboratorní zpracování, stejně tak i ostatní služby. Výhodou barrandovských ateliérů je koncentrace většiny složek pro výrobu filmu na jednom místě. Práce v ateliéru je nezbytná pro film takového typu, jako je právě ten náš. V reálu by nebylo prakticky možné jej natočit,” uvedl na adresu Barrandova režisér snímku, slovinský režisér a čerstvý absolvent FAMU Olmo Omerzu.

Příběh filmu vypráví o dvou dvanáctiletých klucích, kteří se náhodně ocitnou v cizím bytě na zvláštní oslavě den po Silvestru. V bytě mladé dívky jsou rovněž na návštěvě dva dospělí muži. Děti se v bytě zapomenou, prožijí svoje první setkání s láskou a sexualitou, přestanou vnímat čas a neuvědomí si, že se po nich doma shánějí a pravděpodobně už je hledá policie. „Rád pracuji s herci. Na filmu jsme společně zkoumali téma ztráty milostných ideálů, sexualitu, v níž láska nezaujímá žádné místo nebo je maskou nejistoty, obranným mechanismem před něhou,“ popisuje Olmo Omerzu. Režisér chtěl natočit film, který by se jiným způsobem zabýval tématem dětství, přechodem z dětství do dospělosti a zachytit, jak se dětský svět zrcadlí ve světě dospělých a naopak. Ve filmu Příliš mladá noc se děti dostávají do situací, před kterými by měly být, alespoň podle našich společenských zvyklostí, chráněny. Snímku vévodí herecké obsazení, kdy se v rolích dospělých postav představí například Jiří Černý nebo Martin Pechlát (Účastníci zájezdu; na snímku z natáčení, v dekoraci postavené na Barrandově, vlevo) z Divadla Komedie.

Ambiciózní snímek byl festivalovými selektory vybrán do prestižní sekce Forum, která se zaměřuje na objevné, vypravěčsky i formálně vybočující snímky (hrané i dokumentární). Světovou premiéru si Příliš mladá noc odbude v Berlíně 13. února v deset večer. Do české distribuce snímek vstupuje 22. března. Producentem snímku je společnost Endorfilm. Koproducenty jsou Česká televize, Studio FAMU, slovinská společnost Arsmedia a snímek podpořily Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie a Slovinské filmové centrum.

Foto: Endorfilm