Detail fotografie

Česká kinematografie přišla v sobotu 5. září o další velkou osobnost. Ve věku 82 let zemřel Jiří Menzel, režisér, herec a spisovatel.

Byl představitelem československé nové vlny a hned jeho první celovečerní film OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY z roku 1966 získal Oscara za nejlepší zahraniční film. Podle knih Bohumila Hrabala, jehož poetiku dokázal dokonale vystihnout, natočil i další slavné snímky SKŘIVÁNCI NA NITI (1969), POSTŘIŽINY (1980), SLAVNOSTI SNĚŽENEK (1983) nebo OBSLUHOVAL JSEM ANGLICKÉHO KRÁLE (2006). Na Oscara byla nominována i jeho nezapomenutelná komedie VESNIČKO MÁ STŘEDISKOVÁ (1985). Mezi dlouhou řadu jeho dalších známých filmů patří například ROZMARNÉ LÉTO (1967), NA SAMOTĚ U LESA (1976) nebo BÁJEČNÍ MUŽI S KLIKOU (1978).

Jiří Menzel byl vedle své režisérské práce i divadelním a filmovým hercem, jehož příjemně civilní projev nesl rysy komediantství. A právě jeho komedie se staly součástí zlatého fondu národní kinematografie.

Kromě Oscara získal celou řadu dalších filmových ocenění. Díky svému umění se nesmazatelně zapsal do filmové historie i do duší diváků.

S úctou se loučíme.