Muzeum Karla Zemana slaví první narozeniny a rozšiřuje expozici o kostýmy z našeho Fundusu. Víkendových oslav pro veřejnost se budeme účastnit i my.

Detail fotografie

Barrandov Studio na akci chystá oblíbenou fotokostymérnu, kde se budou moci návštěvníci vyfotit ve filmovém kostýmu a odnést si fotografie na památku, a prezentaci ukázek filmového líčení. Největším „dárkem“ Barrandov Studia, který muzeum ke svým prvním narozeninám od nás dostalo, je ale zápůjčka kostýmních originálů z filmů Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy, Baron Prášil či Na kometě.

Výstava přináší výběr obleků, šatů i negližé, ve kterých své nezapomenutelné filmové role v Zemanových filmech ztvárnili Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Magda Vašáryová a další hvězdy českého a slovenského filmu. Expozice dává prostor i zajímavým kostýmům komparsu, které taktéž dotvářely výjimečnou komplexnost výtvarné stylizace těchto děl.

„Kostýmů z kombinovaných filmů Karla Zemana, které vznikaly v 60. letech minulého století v Praze, jsou ve fundusech barrandovských ateliérů desítky, možná i stovky. Jelikož se však po každém natáčení jednotlivé součásti kostýmů roztřídily podle druhu oblečení a konkrétního historického období mezi tisíce dalších kostýmů z ostatních filmů, není lehké je zpětně kompletovat. Dohledat vše mezi 240 tisíci kusy kostýmů, které ve skladech máme, nám pomáhají skladové karty, ale nejčastěji jsme při přípravě výstavy museli vytipované části kostýmů konfrontovat přímo se záběry z filmů nebo fotografiemi z natáčení,“ popisuje vedoucí barrandovského Fundusu Věra Krátká mravenčí práci při přípravě expozice. Výstava kostýmů se dlouhodobě stává součástí expozice muzea a jednotlivé vystavené kusy se budou vždy po několika měsících obměňovat. Další informace o programu víkendové akce, ale i o dalších projektech Muzea Karla Zemana naleznete zde.

(foto: Muzeum Karla Zemana)