3. díl trilogie Zahradnictví

Detail fotografie

Třetí díl filmové trilogie Zahradnictví s názvem Nápadník měl slavnostní premiéru 15. listopadu v kině Lucerna.

Trilogie, která vznikla v koprodukci s Barrandov Studiem, se skládá ze tří samostatných filmů odehrávajících se na pozadí nejdramatičtějších období minulého století a časově předchází oblíbenému snímku Pelíšky. Vypráví o třech rodinách: rodině leteckého radiotelegrafisty, rodině majitele kadeřnického salonu a rodině majitele zahradnictví. Obsáhne 20 let života postav, které musely v těchto pohnutých časech prožít nejlepší léta svých životů.

Třetí kapitola s názvem Nápadník se odehrává na samém konci padesátých let. Je příběhem lásky, tentokrát však lásky milenecké. Vypráví o bitvě mezi rodiči a jejich dětmi v době poznamenané válkou a komunistickým převratem.

Nápadník s tragikomickým nadhledem obkresluje ostrou zlomovou linii mezi předválečnou a poválečnou generací. Generační střet vychází z odlišných životních zkušeností rodičů a jejich dětí. Nápadník je romantická komedie o rodičovských představách o tom, jak by mělo vypadat štěstí jejich dětí. Každá generace má však svoji vizi, jak k takovému štěstí dojít, a jisté je, že k němu musí najít cestu sama.

Hlavní roli studentky Daniely, jejímž předobrazem byla maminka scénáristy Petra Jarchovského, ztvárnila Anna Fialová.  Právě tato postava se neobjevila v kultovních Pelíšcích. „Maminka už byla v té době, o které jsem v Pelíšcích psal, vdaná a bydlela se svojí rodinou jinde. Měl jsem potom vůči ní takový pocit dluhu, že z tohoto příběhu vypadla, a tak jsem v Zahradnictví sáhl právě po jejím portrétu od momentu jejího příchodu na svět až do jejích dvaceti let, kdy si brala mého tátu,“ vysvětlil scénárista Petr Jarchovský.

Na trailer filmu se můžete podívat zde.