Barrandov Studio gratuluje k osmdesátým narozeninám světově proslulému režisérovi, autorovi osmioscarového Amadea, Miloši Formanovi.

Detail fotografie

Světově uznávaný režisér Miloš Forman oslavil 18. února kulaté osmdesáté narozeniny. Patří k legendám české kinematografie, k nejuznávanějším světovým režisérům a má nezastupitelné místo i ve více než osmdesátileté historii Barrandova.

Formanovi rodiče zahynuli v koncentračním táboře a on sám vyrůstal v domově mládeže pro oběti 2. světové války, kde se setkal např. s budoucím režisérem Ivanem Passerem. Vystudoval na FAMU scenáristiku a dramaturgii. Ve své domácí éře proslul prací s neherci a briskním vystižením „všední reality“ ve filmech jako Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko. Po své emigraci po roce 1968 se v americké tvorbě zaměřuje čím dál více na vztah jedince a společnosti, která jej obklopuje, na nerovný boj za individuální svobodu, ideály, cíle a názory.

K jeho vrcholným dílům patří vedle Vlasů nebo Přeletu nad kukaččím hnízdem především osmi Oscary ověnčený Amadeus, kterého natočil v Praze a na Barrandově. Byl to do značné míry právě Amadeus, který celému filmovému světu v plné kráse ukázal umění českých filmových pracovníků. I proto přijal od vedení společnosti Barrandov Studio v loňském roce výročního Jáchyma za šíření dobrého jména barrandovských studií ve světě.

Foto: http://www.toutlecine.com