Drama o Janu Palachovi, na jehož natáčení jsme se podíleli, bude možná bojovat o Oscara.

Detail fotografie

Hořící keř natočila podle scénáře Štěpána Hulíka renomovaná polská režisérka Agnieszka Holland. V hlasování českých akademiků zvítězil tento film mezi 35 českými snímky drtivou většinou, a bude tak zastupovat českou kinematografii na 86. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd. Za Hořícím keřem skončily i filmy Donšajni Jiřího Menzela či Líbánky Jana Hřebejka. Doporučení České filmové a televizní akademie ale zatím neznamená nominaci na Oscara, o tom rozhodnou až Američané 16. ledna příštího roku. Ceny se pak předají 2. března 2014 v Los Angeles.

Hořící keř zachycuje sebevražedný čin Jana Palacha a především jeho následky a sklidil úspěchy jak u nás, tak v zahraničí. Barrandov Studio poskytlo tvůrcům ateliérové prostory a náš Fundus se na produkci podílel rozsáhlou zápůjčkou kostýmů a rekvizit. Jen kostýmní sklady dodaly pro dokreslení dobové atmosféry filmařům přes šest set kostýmních kompletů.

„Jsme rádi, že Barrandov Studio mohlo být součástí tohoto projektu. Nesmírně si ceníme faktu, že do filmové podoby i ve spolupráci s námi přetvořila tuto smutnou kapitolu našich dějin právě taková režisérská osobnost, jakou bezpochyby je Agnieszka Holland,“ uvedl generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý.

Producentem filmu je společnost HBO Česká republika, která v barrandovských ateliérech před časem realizovala i populární seriál Terapie s Karlem Rodenem.