Na tiskové konferenci v pondělí 4. července v Karlových Varech rozdělila Filmová nadace 440 000 Kč mezi autory nejlepších scénářů, filmových povídek a námětů. Nejvíc ve své historii.

Detail fotografie

 V rámci prvního kola letošního výběrového řízení ocenila 7 z 61 přijatých prací. Symbolické šeky převzalo z rukou zástupců RWE a Barrandov Studia osm tvůrců. To je nejvíce od založení nadace v roce 2006, která za tu dobu podpořila domácí autorskou tvorbu celkovou částkou více než čtyři a půl milionu Kč. O dalších téměř 500 000 Kč se mohou autoři filmových a televizních literárních děl ucházet do konce září.

„Mile nás překvapil vysoký počet kvalitně zpracovaných témat z české minulosti. Na tu ocenění autoři nahlížejí originálním způsobem, aniž sklouzávají k bulvárním interpretacím či tradičním klišé," vysvětlil Štefan Uhrík, člen výboru Filmové nadace RWE & Barrandov Studio. „Autoři se tentokrát odklonili od tradičních historických témat české kinematografie, jako jsou druhá světová válka či rok 1968. To je patrné například z námětu k životopisnému filmu Il Boemo, který se odehrává v 18. století, či ze scénáře komorního příběhu První dáma o životě Charlotty Garrigue-Masarykové," dodal Uhrík.

Podrobnosti o autorech naleznete zde.