Mezinárodní filmový festival Praha Febiofest 2011

Dnes večer bude v Praze slavnostně zahájen Mezinárodní filmový festival Praha Febiofest 2011. Jeho bohatý program letos připomene i osmdesáté narozeniny Barrandov Studia. Ve spolupráci s Národním filmovým archivem bude v kině Ponrepo v pražské Bartolomějské ulici uvedeno 17 titulů z barrandovské historie.

„Jsem rád, že v současné době Barrandov opět ožívá domácími a zahraničními projekty. A mám radost, že si důležité výročí našich ateliérů můžeme vzpomenout i s programem Febiofestu. Lepší dárek si k narozeninám ani nemůžeme přát,“ říká Petr Tichý, obchodní ředitel Barrandov Studio.

Program sekce „Na Barrandov! – 80. výročí“ sestává z filmů, které byly svým způsobem klíčové pro barrandovskou historii, například zaujaly na zahraničních festivalech, anebo symbolizují určitou epochu v historii studia. V patnácti programových blocích bude uvedeno celkem sedmnáct snímků. Úvodním titulem sekce bude vůbec první, na Barrandově realizovaný film, detektivní rošáda s názvem Vražda v Ostrovní ulici v režii Svatopluka Innemanna s Jindřichem Plachtou v hlavní roli populárního inspektora Klubíčka. Adaptace románu Emila Vachka nabídne napínavé pátrání po vrahovi bohaté lichvářky. Uvedena bude také kostýmní a otevřeně protiněmecká veselohra Cech panen kutnohorských režiséra Otakara Vávry z roku 1938 nebo těsně poválečné drama z doby první světové války Varuj...! Martina Friče. Siréna režiséra Karla Steklého, drama podle Marie Majerové z roku 1947, jako první a zatím poslední český snímek zvítězila na benátském festivalu. A tvorbu dvojice Karel Kachyňa a Jan Procházka připomene lyrický „pocitový film“ Závrať z roku 1962.


Febiofest potrvá v Praze až do 1. dubna. Více informací o programu retrospektivy naleznete na stránkách festivalu nebo kina Ponrepo. Lístky jsou k dostání přímo v pokladně kina a stojí na každé představení 60 Kč. Staňte se fanoušky retrospektivy na Facebooku!