Koprodukční snímek Barrandov Studia v režii Zdeňka Trošky zvítězil v kategorii dětských filmů na Mezinárodním filmovém festivalu v Minsku.

Detail fotografie

Populární pohádka Zdeňka Trošky si odnesla dvě hlavní ocenění v sekci filmů pro děti a mládež - od odborné poroty dospělých a od dětské poroty.

"Projekce a následná beseda ve zcela nabitém kině plném nadšených dětí i dospělých byla úžasná. Vedení této mezinárodní přehlídky nás požádalo o možnost promítnout mladým Bělorusům všech sedm mých pohádek, k čemuž dojde zřejmě někdy kolem Velikonoc příštího roku," citovala režiséra česká tisková kancelář. Čertovu nevěstu natočil Troška na motivy jednoho z klasických příběhů Boženy Němcové a do kin ji uvedl koncem dubna.

V království, kde král jezdí jen na lovy, prosí netrpělivá královna svatou Kryšpínu o miminko. Když jí dojde trpělivost, obrátí se na čerta, žijícího nedaleko ve starém rozpadlém mlýně a královně se zakrátko narodí holčička. Malá princezna vyrůstá po boku Štěpána, který je synem královniny komorné a časem se do sebe zamilují. Když vyjde najevo, že královna podepsala smlouvu s čertem a princezna se má stát v den svých osmnáctých narozenin Luciperovou nevěstou, uspořádá král ples, kde se má Štěpánka zasnoubit s princem z jiné země a tak uniknout svému osudu. Jedním z nápadníků je i Luciper, kterého však Štěpánka odmítne. Ten ji zakleje do přízraku, zjevujícího se pak každou noc na terasách zámku. Štěpán se ji rozhodne vysvobodit a pustí se do boje proti peklu. Svou odvahou a především silou své lásky vykoná tři úkoly, které mu čert zadá. Při posledním úkolu svou chytrostí přemůže dokonce i samotného Lucipera a svou Štěpánku vysvobodí z moci pekla. Oba je pak čeká krásný a pohádkový život. (Oficiální text distributora filmu)

Čertova nevěsta byla úspěšná i v Rusku, kde začátkem června Troška získal cenu za rytířskost, jíž vrátil dětem a společnosti krásu klasické pohádky. Stalo se tak na mezinárodním festivalu rodinného filmu v Uljanovsku, kde kromě tohoto filmu uvedl i snímek Nejkrásnější hádanka. Vzápětí s prvním z nich odjel do Kazachstánu a v červnu byl přítomen její projekci na přehlídce v Petrohradu.

Oproti předcházejícím režisérovým snímkům poněkud temnější příběh se natáčel mj. na hradu Choustník, na zámku Ploskovice nebo v jihomoravských Buchlovicích. Do kin vstoupil v dubnu tohoto roku. Barrandov Studio jím, coby koproducent, navazuje na vynikající spolupráci na předchozím Troškově pohádkovém titulu, Nejkrásnější hádance, jejíž vznik Barrandov zaštítil z pozice hlavního producenta. Další informace o letošních vítězích festivalu naleznete zde.