Celovečerní debut Tomasze Mielnika, jehož vzniku partnersky pomohlo také Barrandov Studio, měl premiéru v Karlových Varech. Nyní si razí svou distribuční cestu letními kiny!

Detail fotografie

Podpora začínajících tvůrců a systematická spolupráce s domácími filmovými školami je nedílnou součástí dlouhodobé strategie společnosti Barrandov Studio a má historické kořeny. I dnes barrandovskými studii procházejí osobité absolventské snímky a celovečerní debuty mladých talentů.

Natáčelo se i u nás 

V našem ateliéru č. 4 tak před časem vznikly i některé trikové scény do absolventského snímku polského režiséra Tomasze Mielnika, který jím zakončil svá studia pražské FAMU. Snímek Cesta do Říma, který sami tvůrci označují za „tak trochu detektivní a tak trochu duchovní komedii“, zaujal již při svém premiérovém uvedení na MFF Karlovy Vary. Jeho soutěžní sekci Na východ od Západu tato fantazijní mozaika letos zahajovala.

Co nám k natáčení řekl producent Mikuláš Novotný

„Natáčet v tzv. « dřeváku » bylo, jako když dáte sběrateli stylových angličáků možnost povozit se v repasovaném veteránu Bentley. Náš film jsme snímali na 35mm negativ, záměrně s vyloučením jakýchkoli digitálních triků. Veškeré nákladné scény jsme natáčeli před desetimetrovou zadní projekcí a trikové scény vymýšleli tak, jak by je řešil například George Méliès, nebo u nás Karel Zeman. Byla to výzva a neuvěřitelné dobrodružstvíNajednou jsme dostali dárek od Barrandov Studio - možnost natáčet v prostorách, kde vznikaly klenoty československé kinematografie. Bylo to jako mít všechny ty legendární tvůrce po boku a radit se s nimi.“

Anotace filmu 

Nesmělý a vzorný hlídač z pražského muzea Vašek (Václav Hrzina) se dozví, že umírá. Ukradne obraz, aby jej prodal v Římě a získal tak peníze pro tibetského léčitele. Ujíždí s falešným knírem a odcizeným obrazem vlakem a netuší, že ve skutečnosti byl krásnou zrzavou femme fatale (Berenika Kohoutová) vyslán na osudovou duchovní cestu… Ve filmu dále uvidíme Miroslava Donutila, Juraje Herze, Ivanu Uhlířovou, Igora Bareše, Danu Batulkovou, Bohdana Karáska, Ernesto Čekana, Johanu Švarcovou a mnoho dalších. Na trailer se můžete podívat zde.

Kdo za filmem stojí

Film vznikl v produkci společnosti BACKGROUND FILMS S.R.O., koproducentem je Česká televize, FAMU, EasyBusyProductions a MagicLab. Film vznikl s finanční podporou Státního fondu kinematografie a Polského filmového institutu.

Kde můžete film vidět 

Od minulého týdne je snímek k vidění ve vybraných letních kinech a sklízí zajímavé kritické ohlasy. Prohlédněte si aktuální seznam projekcí třeba na oficiálním Facebooku filmu.