Partnerem sobotního předávání prestižních cen bylo i Barrandov Studio

Foto: Česká televize
Foto: Česká televize

V sobotu 25. ledna 2014 byly již počtvrté vyhlášeny Ceny české filmové kritiky pro nejlepší celovečerní hrané a dokumentární filmy roku 2013. V dvoukolovém hlasování 42 novinářů posuzovalo 26 celovečerních hraných a animovaných filmů a 16 celovečerních dokumentárních filmů. Ocenění si odnesly i snímky, na jejichž realizaci se Barrandov Studio výrazně podílelo – Hořící keř a Klauni. Hořící keř si odnesl nejvíce, tj. šest ocenění včetně Ceny české filmové kritiky 2013 za nejlepší film roku. Cenu RWE pro Objev roku zároveň převzal talentovaný scenárista filmu Štěpán Hulík.

Dvě Ceny české filmové kritiky získalo drama Zdeňka Tyce Jako nikdy. Cenu ČFK pro nejlepšího herce ve vedlejší roli převzal Jiří Lábus za výkon ve filmu Viktora Tauše Klauni a nejlepším dokumentem roku se stal podle kritiků snímek Show! režiséra Bohdana Bláhovce a producentky Pavly Kubečkové.

Hodnotitelé si i v minulých letech pravidelně všímali filmů, které vznikly jako koprodukční projekt Barrandov Studia nebo alespoň v podmínkách úzké partnerské spolupráce. Za rok 2011 si dvě ceny (Nejlepší kamera a Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli) odnesla Poupata režiséra Zdeňka Jiráského, jejichž scénář podpořila Filmová nadace RWE a Barrandov Studio. Loňský ročník znamenal hned pětici proměněných nominací pro drama Ve stínu, jehož je Barrandov Studio koproducentem. A Objevem roku se stal mladý slovinský filmař Olmo Omerzu, jenž svůj úspěšný absolventský snímek na pražské FAMU s názvem Příliš mladá noc natočil právě v barrandovských ateliérech.

Barrandov Studio se stalo partnerem slavnostního předávání cen již podruhé. „V partnerství letos pokračujeme, protože si uvědomujeme přínos, jaký má kritická reflexe pro další zdokonalování filmařské práce.“ říká generální ředitel společnosti Barrandov Studio Petr Tichý.