FILMOVÁ NADACE

natáčení filmu Domestik
natáčení filmu Domestik

Již 13 let podporuje Barrandov Studio talentované scenáristy prostřednictvím FILMOVÉ NADACE, kterou založilo v roce 2006 ve spolupráci s energetickou skupinou innogy (dříve RWE). Hlavním mediálním partnerem je Česká televize. V každoročně vypisovaných soutěžích o nejlepší scénář celovečerního hraného filmu formou finanční odměny nadace podporuje nejtalentovanější české autory.

Celkem od svého vzniku nadace rozdělila 94 tvůrcům nadační příspěvky ve výši téměř 10 miliónů korun a podílela se na vzniku 11 celovečerních filmů. Z nejúspěšnějších to byly snímky Poupata, Kobry a užovky či Domácí péče, jež procestovala téměř všechny kontinenty.

V letošním roce přibyl  na konto nadace již jedenáctý realizovaný scénář s názvem Domestik. Mladý absolvent Filmové akademie M. Ondříčka v Písku Adam Sedlák se stal i režisérem svého celovečerního debutu. Příběh vrcholového cyklisty Romana a jeho manželky Šarloty jeho tvůrci označují za „civilizační horror“. Poprvé byl uveden během 53. mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary jako jeden ze dvou českých snímků v hlavní soutěži. Originální zpracování bylo oceněno nedávno na filmovém festivalu fantasy a hororových filmů ve španělském Sitges, o čemž svědčí Zvláštní uznání od poroty v sekci „Noves Visions“ a cena kritiků „Citizen Kane Award for best new director“.

A na jaře příštího roku se můžeme těšit na černou komedii renomovaného režiséra a scenáristy Radka Bajgara (Teorie tygra, seriál Kosmo, Kriminálka Anděl aj.). V hlavní roli snímku Teroristka uvidíme Ivu Janžurovou a rozhodně se bude jednat o divácky přitažlivý snímek.

Více o nadaci a podmínkách soutěže najdete zde.