V barrandovských dílnách vznikla zcela unikátní koruna císaře Karla IV.

Detail fotografie

Tuto výjimečnou zakázku zadalo barrandovským řemeslníkům královské město Karlovy Vary k příležitosti 700. výročí narození Karla IV. Jedná se již o druhou zakázku tohoto typu, která byla svěřena Barrandov Studiu. 

Karel IV. měl údajně korun několik a z tohoto důvodu bylo nutné zvolit pro inspiraci takový klenot, který by se po vizuální stránce blížil co nejvíce skutečnosti. Velmi nápomocny tomuto výběru byly fresky, na kterých je Karel IV. vyobrazen v kapli sv. Kateřina na Karlštejně. Jedná se o fresky s Ostatkovou scénou (freska znázorňující předávání ostatků do zlatého zemského kříže) a votivní obraz arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi. 

Další výraznou pomoc a inspiraci přinesla koruna z relikviářové busty svatého Karla Velikého v Cáchách, kterou nechal Karel IV. zhotovit a údajně jí i byl korunován roku 1349 na římského krále.

Výsledkem náročného bádání, více než 70 hodin mravenčí práce ciseléra a 15 hodin ruční práce modistky, je koruna složená ze dvou částí: samotné koruny (kovová) a mitry (textilní). Mitra zastává duchovní symbol. Koruna je vyrobená z mosazného leštěného plechu a osázená skleněnými barevnými kameny a perličkami. V čele je umístěna tzv. gemma, drobný černý kámen s římskou podobiznou.

V minulém roce se v barrandovských krejčovských dílnách šil pro Karlovy Vary také kostým Karla IV, inspirovaný freskou v kapli sv. Kateřiny na Karlštejně. Kostým se skládá ze spodní tuniky, která je ze lnu, vrchní tunika a plášť jsou z brokátu, kterého na výrobu padlo necelých sedm metrů brokátu. Na kostýmu pracoval zkušený scénický krejčí, který dbal na zachování a dodržování klasických postupů v krejčovském řemeslu.

Veřejnost bude mít první příležitost prohlédnout si korunu i kostým 6. až 8. května 2016 během tradičního Zahájení lázeňské sezony v Karlových Varech. Poté bude koruna uložena přímo na magistrátu města a sloužit bude zejména k slavnostním akcím.  

Ciselér - Michel Fabrice

Modistky - Renáta Cukrová, Monika Plachá

 

 

  Votivní obraz arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi.