KAMERAMANI FOTOGRAFUJÍ

Pořadatelé: Galerie umění Karlovy Vary, přísp. org. Karlovarského kraje a Asociace českých kameramanů
za podpory společnosti Barrandov Studio a.s.
Místo konání: Galerie umění Karlovy Vary, Goethova stezka 6
Termín: 30.6. – 29.7.2018, vernisáž sobota 30.6.2018 ve 14 hodin
Autor výstavy: Asociace českých kameramanů
Kurátorka: Lenka Tóthová
Otevírací doba: denně mimo pondělí 10 – 17 hodin, během MFF denně 10 – 19 hodin

V rámci doprovodného programu 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary proběhne v karlovarské galerii umění fotografická výstava členů Asociace českých kameramanů, kterou pořádají Galerie umění Karlovy Vary a Asociace českých kameramanů za podpory Barrandov Studia a.s. Veřejná vernisáž proběhne v sobotu 30. června 2018 ve 14 hodin v karlovarské galerii umění za účasti přibližně poloviny autorů fotografií. Úvodní hudební složku zajistí významný český jazzový hudebník, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín, člen AČK a zároveň jeden z vystavujících autorů.

Výstavní soubor tvoří fotografie vice než dvacítky kameramanů - Barla Andrej, Belica Ondřej, Čálek David, Čech Martin, Dousek Vladimír, Flak Pravoslav, Gunaratna Vidu, Hanuš Josef, Holomek Vladimír, Jícha Marek, Myslík Jiří, Popek Ivo, Preiss Martin, Antonio Riestra, Rydl Pavel, Souček Daniel, Stivín Jiří, Šlapeta Ivan, Šofr Jaromír, Špůr Richard, Vaniš Jan, Vít Ivan. Všichni autoři jsou členy AČK, někteří z nich mají na svém kontě mnohá ocenění za kameramanskou práci na významných filmech.

Hostem výstavy bude americká fotografka a kameramanka Lida Suchy. Lida Suchy se narodila v Americe do rodiny ukrajinských uprchlíků; z tohoto prostředí při tvorbě často čerpá inspiraci pro své portrétní kompozice. Vystudovala Yale University School of Art. Producentsky se podílela na několika dokumentárních filmech svého manžela Miši Suchého, na posledních dvou pracovala jako hlavní kameramanka. Je zastoupena ve veřejných sbírkách mnohých muzeí (Brooklyn muzeum, Bibliothèque Nationale Paříž, Muzeum moderního umění v San Francisku, Mezinárodní muzeum fotografie a filmu George Eastman House).
Žánrově je výstavní soubor zhruba devadesátky černobílých i barevných fotografií velmi pestrý, mezi fotografiemi 23 autorů se objevují portréty, reportážní fotografie, zátiší, náladové abstrakce i krajiny.

„Kameramani při natáčení hraných a dokumentárních filmů pracují jako filmoví fotografové snímkovou rychlostí 25 obrázků za vteřinu. Jsou vedle svých filmových počinů známí také svojí individuální tvorbou fotografickou. V této situaci fotografují “po jednom okénku” a ukazují veřejnosti, že každý z nich má svůj vyhraněný obrazový rukopis. Souborná výstava fotografických prací kameramanů je ukázkou vysoké umělecké kvality.” (Marek Jícha, prezident Asociace českých kameramanů)