Strávit letní prázdniny trochu jinak. Tak to je filmařský Tábor Barrandov, na kterém trávilo prázdniny od padesátých let minulého století již několik generací dětí československých filmařů. Vyrostli v něm potomci řady významných umělců, například režisérů Jakubiska, Vláčila, scénáristů Körnera, Dietla, či Zdeňka Svěráka. Jeho dnes již dospělý syn, držitel Oscara a bývalý táborník, Honza, dodnes vzpomíná na své první dětské pusy s prázdninovou láskou Mariánkou, které se udály právě zde.

Praha, 23. 7. 2013 

Na tábor jede podruhé i vnuk scénáristy Jaroslava Dietla, jehož maminka na něj také jezdila a hrála si s dětmi režiséra Smyczka. Malý Vašík - vnuk režisérky Marie Poledňákové, bude na táboře již pošesté a moc se mu na něm líbí. Synové režisérů Juraje Herze a Evalda Schorma dokonce dělali na Táboře Barrandov oddílové vedoucí.

Letošní tábor proběhne v Kutříně u Skutče, v krásné lesnaté krajině předhůří Žďárských vrchů. Pro 85 dětí ve věku 7 až 15 let je zde připraven patnáctidenní turnus, na kterém je, kromě tradičního programu, čeká i řada nevšedních překvapení.

Kapacita tábora, který se uskuteční ve dnech 1. až 15. srpna 2013, poptávce nestačí. „Hned začátkem února, kdy si mohli zájemci podat závaznou přihlášku, byla polovina míst obsazena. Do konce března se po ostatních volných místech jen zaprášilo,“ říká hlavní vedoucí tábora Radan Kukal.

Účastníky tábora čekají kromě nových zážitků, výletů, branných a bojových her, sportovních soutěží, karnevalu, táborové pouti, promítání barrandovských filmů, i poutavá celotáborová etapová hra „Karavana Barrandov – putování hedvábnou stezkou“. Malí táborníci se v ní přemění v účastníky dobrodružné výpravy, kteří se ve službách tureckého sultána vydají pouští na náročnou výpravu do Číny a zpět. Pokud se jim jejich mise podaří, zachrání sultánovu říši před vzpourou velkovezírů. Během svého putování budou plnit řadu náročných úkolů, čelit různým intrikám a bránit se útokům mongolských kočovníků.

„Každoročně se snažíme, abychom dětem zorganizovali táborovou premiéru nového českého filmu. Letos jsme pro děti připravili nový český kreslený film „Čtyřlístek ve službách krále,“ uvádí Radan Kukal. Její producent Miloslav Šmídmajer na táboře pravidelně prezentuje své nové snímky. Letos slíbil dětem přivézt opravdovou Fifinku, s Pinďou, Bobíkem a Myšpulínem.

Mezi nejoblíbenější část programu patří branné dny připravované ve spolupráci s Armádou ČR (AČR) a Policií ČR. Příslušníci 102. průzkumného praporu AČR z Prostějova seznámí děti se svou činností, výstrojí a výzbrojí a připraví si pro ně v pěti dnech řadu zajímavých zaměstnání. Děti si vyzkouší střelbu, plavbu na raftech, slaňování a přelézání lanových lávek v korunách stromů a nejstarší z nich vyrazí na třídenní putování do přírody s výukou základů přežití v přírodě pod dohledem instruktora hloubkového průzkumu. Při svém působení na zahraniční vojenské misi v Afghánistánu obstarali průzkumáci část originálních rekvizit pro celotáborovou etapovou hru a přímo z Afghánistánu je dovezli leteckým speciálem. Ty doplní filmové kostýmy zapůjčené barrandovským fundusem a rekvizity vyrobené divizí Dekorace.

„Pro děti jsme připravili i různé zajímavé soutěže o hodnotné ceny Barrandov Studia, Země pohádek, Filmexport home videa, Magic Boxu, Bontonfilmu, časopisů Cinema, abc a řady dalších sponzorů. Všichni se budeme snažit dětem jejich zasloužené dny odpočinku co nejvíce zpříjemnit,“ dodal Radan Kukal.