Strávit letní prázdniny trochu jinak. Tak to je filmařský Tábor Barrandov, na kterém trávilo prázdniny od padesátých let minulého století již několik generací dětí československých filmařů. Letošní tábor probíhá v Kutříně u Skutče, v krásné lesnaté krajině předhůří Žďárských vrchů. Pro 80 dětí ve věku 7 až 15 let je zde připraven patnáctidenní turnus, na kterém je, kromě tradičního programu, čeká i řada nevšedních překvapení.

Praha, 9. 8. 2012 

Na táboře vyrostli potomci řady významných umělců, například režisérů Jakubiska, Vláčila, scénáristů Körnera, Dietla, či Zdeňka Svěráka. Jeho dnes již dospělý syn, držitel Oscara a bývalý táborník, Honza, dodnes vzpomíná na své první dětské pusy s prázdninovou láskou Mariánkou, které se udály právě zde. Na táboře je tu poprvé i vnuk scénáristy Jaroslava Dietla, jehož maminka na něj také jezdila a hrála si s dětmi režiséra Smyczka. Malý Vašík - vnuk režisérky Marie Poledňákové, je na táboře již popáté a moc se mu na něm líbí. Synové režisérů Juraje Herze a Evalda Schorma dokonce dělali na Táboře Barrandov oddílové vedoucí.

Kapacita tábora, který se uskuteční ve dnech 4. až 18. srpna, poptávce nestačí. „Hned začátkem února, kdy si mohli zájemci podat závaznou přihlášku, byla polovina míst obsazena. Do konce března se po ostatních volných místech jen zaprášilo,“ říká hlavní vedoucí tábora Radan Kukal.

Účastníky tábora čekají kromě nových zážitků, výletů, branných a bojových her, sportovních soutěží, karnevalu, táborové pouti, promítání barrandovských filmů, i poutavá celotáborová etapová hra „Po stopách Svatého Grálu“. Malí táborníci se v ní přemění v rytířské družiny rytířů „Kulatého stolu“ krále Artuše. Pokusí se zachránit královu krásnou ženu Guinevere před klatbou, do které ji uvrhla Artušova zlá sestra Morgana. Atmosféru doby krále Artuše dokreslují originální kostýmy z filmu Mlhy Avalonu (2001), které na tábor zapůjčil barrandovský fundus (sklad kostýmů).

„Každoročně se snažíme, abychom dětem zorganizovali táborovou premiéru nového českého filmu. Letos jsme pro děti připravili novou českou komedii „Probudím se včera“, uvádí Radan Kukal. Její producent Miloslav Šmídmajer na táboře pravidelně prezentuje své nové snímky. Naposledy to byla pohádka Peklo s princeznou a dětem ji přivezli společně se Zlatou Adamovskou a Jirkou Mádlem.

Mezi nejoblíbenější část programu patří branné dny připravované ve spolupráci s Armádou ČR (AČR) a Policií ČR. Příslušníci 102. průzkumného praporu AČR z Prostějova seznámí děti se svou činností, výstrojí a výzbrojí a připraví si pro ně dva dny plné plavby na raftech a přelézání lanových lávek v korunách stromů.

„Pro děti jsme připravili i různé zajímavé soutěže o hodnotné ceny Barrandov Studia, TV Barrandov, Země pohádek, Filmexport home videa, Magic Boxu, Bontonfilmu, časopisů Cinema, abc a řady dalších sponzorů v čele s Vodafone Czech Republic. Všichni se budeme snažit dětem jejich zasloužené dny odpočinku co nejvíce zpříjemnit,“ dodal Radan Kukal.