Generální ředitel ateliérů Petr Tichý se dnes na Barrandově setkal s děkanem FAMU Pavlem Jechem a ředitelem Studia FAMU Ondřejem Šejnohou. K sedmdesátému výročí, které v letošním roce slaví celá Akademie múzických umění v Praze, se FAMU rozhodla pro rozsáhlou rekonstrukci a revitalizaci svého filmového studia a pro prozatímní přesun do barrandovských ateliérů. Spolupráce s Barrandovem přinese studentům nové možnosti.

Praha, 12. 10. 2015 

Přesun studia začal v polovině září a od října již začíná na Barrandově výuka. „Jsem rád, že právě v tomto výročním roce došlo k prohloubení spolupráce FAMU s Barrandovskými ateliéry. Věřím, že toto spojení bude znamenat rozšíření možností pro naši studentskou kinematografii i lepší propojení našich studentů s filmovými profesionály,“ říká rektor AMU Jan Hančil. Studenti se vstupem na Barrandov stávají součástí dění v největších a nejstarších českých ateliérech, kde se točily nejen klasické české filmy (například snímky Nové vlny), ale i stále točí obrovské zahraniční produkce jako Mission: Impossible nebo v současnosti kromě jiných také Tři mušketýři a film Underworld s podtitulem Next Generation v hlavní roli s Kate Beckinsale. „Pro studenty všech filmových škol je úžasné, pokud mají možnost být ve středu filmového dění v zemi. Osobně mám tuto zkušenost z Austrálie a jsem velmi rád, že jí budou mít i studenti FAMU zde u nás na Barrandově,“ uvedl místopředseda představenstva a generální ředitel Barrandov Studia Petr Tichý.

„Spolupráce Barrandov Studia a FAMU má hlubší kořeny. Barrandovské ateliéry už podpořily nejeden „famácký“ projekt. V nedávné době měly premiéru hned dva takové snímky. Celovečerní česko-polská Cesta do Říma absolventa katedry režie FAMU Tomasze Mielnika, která otevřela letošní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech v sekci Na Východ od Západu a natáčela se mimo jiné v barrandovském ateliéru č. 4, a mezinárodně úspěšný krátkometrážní snímek Čo sme robili predtým, ako sme šli spolu na kakao nedávno zesnulého režiséra Aramisovy,“ uvedl děkan FAMU Pavel Jech.

Studio FAMU, část Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze, se stěhuje z důvodu rekonstrukce původní budovy v Klimentské ulici a je pracovištěm FAMU, jehož hlavní úlohou je zajištění výroby všech praktických cvičení studentů. Studio vytváří také zázemí pro výrobu praktických cvičení zahraničních studentů v programu FAMU International a v rámci workshopů, které škola pořádá. Díky jeho činnosti vznikají filmy, které FAMU pravidelně prezentují na prestižních filmových festivalech v Cannes, v Berlíně, Torontu. Časté jsou též nominace na Oscara.