Chcete si prohlédnout jak fungují Barrandovské ateliéry, které daly za dobu své existence vzniknout více než dvěma a půl tisícům filmů domácí i zahraniční produkce? Jeden z největších a nejstarších studiových komplexů v Evropě, společnost Barrandov Studio, v sobotu 10. září otevírá vůbec poprvé v novodobé historii brány ateliérů pro veřejnost. Den otevřených dveří se koná u příležitosti osmdesáti let, které letos 23. listopadu uplynou od založení studia.

Praha, 29. 8. 2011 

A co všechno budou mít návštěvníci možnost na Barrandově vidět? Připraveno je celkem pět prohlídkových okruhů. Prohlídka filmového ateliéru seznámí návštěvníky s výhodami studiového natáčení i širším kontextem historie Barrandova. Při návštěvě filmových laboratoří se dozvědí, jak vlastně vzniká filmová kopie, jaká je cesta od negativu k pozitivu, nebo jak se třeba dělají filmové podtitulky.

Neméně zajímavé budou ale i další okruhy. „Naše dabingové studio nejen ukáže, proč je česká dabingová škola považována za světovou špičku oboru, ale nabídne všem zájemcům také možnost vyzkoušet si práci dabéra takříkajíc na vlastní kůži. Velikou atrakcí je ovšem bezpochyby barrandovský Fundus kostýmů, nábytku a rekvizit. S více než dvěma sty šedesáti tisíci položek patří k nejbohatším v Evropě a uchovává naprosto unikátní kostýmní originály třeba z filmů Byl jednou jeden král, Hrátky s čertem, Ukradená vzducholoď nebo Tři oříšky pro Popelku,“ komentuje obchodní ředitel Barrandov Studia Petr Tichý jednotlivé atrakce hlavního programu Dne otevřených dveří.

Kvůli nepřetržitému provozu ateliérů bude ovšem pohyb veřejnosti po areálu i kapacita akce omezena. „S ohledem na pohodlí všech návštěvníků a pro jejich jistotu, že se skutečně budou moci podívat tam, kam chtějí a bez zbytečných front, jsme proto na našich internetových stránkách spustili online registrační formulář. V něm je možné vybrat si u jednotlivých prohlídkových okruhů vždy konkrétní čas plánované návštěvy a rezervovat si dostatečný počet míst pro sebe či rodinu,“ vysvětluje Petr Tichý.

Čekání na konkrétní prohlídku si budou návštěvníci moci zkrátit v rámci chystaného doprovodného programu. „Především je pro malé i velké připravena fotokostymérna s našimi kostýmy a původní dekorací, připravenou speciálně pro tuto příležitost, kde si lidé budou moci alespoň na chvíli zkusit, jaké to je být filmovou hvězdou. V pravidelných půlhodinových intervalech budou na projížďky areálem studia vyrážet koňské povozy, např. i kočár, který diváci znají ze snímku Princezna ze mlejna. A co by to bylo za návštěvu továrny na sny, kdyby tu lidé nepotkali třeba princeznu, krále, šaška nebo skupinu šermířů?"  zve ředitelka divize Fundus Věra Krátká.

Areál je pro veřejnost otevřen od 9.30 hodin, první prohlídky začínají v 10.00, pokračují každou celou hodinu až do 15.00. Vstup pro veřejnost bude možný pouze přes zadní vjezdovou vrátnici z křižovatky ulic Slavínského a Geologická, kde bude k dispozici i parkoviště. Při využití veřejné dopravy je na akci nejblíže z autobusové zastávky Na vrškách (linky 246, 248 a 192) nebo z tramvajové zastávky K Barrandovu (linky 12, 14 a 20). Kompletní informace o Dni otevřených dveří naleznou návštěvníci i na internetových stránkách společnosti http://www.barrandov.cz/clanek/den-otevrenych-dveri/.