Barrandov Studio a.s. je jedním z partnerů chystané zimní expozice o populárním vánočním hitu Tři oříšky pro Popelku. Na saském zámku Moritzburg bude již tuto sobotu otevřena rozsáhlá expozice, kterou ozdobí i unikátní kostýmy originály z barrandovského Fundusu.

Praha, 2. 11. 2011

V zimě 1972/1973 se barokní lovecký zámek Moritzburg proměnil ve slavnostní kulisu budoucího diváckého hitu režiséra Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku. Koprodukční snímek se postupem času stal neodmyslitelnou ozdobou vánočních svátků u nás i v Německu a romantický pohádkový příběh v hlavní roli s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem fascinuje dodnes.

Saský Zámek Moritzburg hostí expozici věnovanou tomuto kultovnímu projektu pravidelně, dosud nikdy ovšem na takovém prostoru (čtyři podlaží, více než 2000 metrů výstavní plochy) – a vůbec poprvé i s kompletní kolekcí původních filmových kostýmů podle návrhu Theodora Pištěka, které se dochovaly v majetku Barrandov Studia. „Unikátní sbírka, která tvoří zároveň součást kulturního dědictví České republiky, se v tomto rozsahu vrací na Moritzburg vůbec poprvé. Jsme rádi, že se barrandovský Fundus mohl zapojit do realizace výstavy, která návštěvníkům zámku představí právě takové kostýmní vzácnosti, jako je například lovecký kostým Prince Pavla Trávníčka, populární červánkové šaty pro Libuši Šafránkovou nebo i neodmyslitelný Popelčin střevíček,“ komentuje podíl Barrandova ředitelka divize Fundus Věra Krátká.

Výstava bude na zámku nedaleko Drážďan otevřena od 5. listopadu až do 26. února příštího roku. „Kdo to má ovšem za skvostným filmařským uměním do Moritzburgu přece jen daleko, náš kostýmní Fundus nabízí i přímo na Barrandově k vidění pozoruhodnou sbírku kostýmů z populárních českých pohádek. Pravidelné prohlídky pro veřejnost se tu konají každou první sobotu v měsíci,“ zve Věra Krátká.

Kurátorkou a autorkou expozice Tři oříšky pro Popelku v německém Moritzburgu je Jana Emma Sommerová ze společnoti EXPO JS s.r.o. Partnery výstavy vedle Barrandov Studio a.s. také filmová studia Babelsberg a DEFA Stiftung.