Originály filmových kostýmů z klasických českých pohádek i dalších snímků si budou moct v průběhu letošní turistické sezóny prohlédnout návštěvníci vybraných hradů, zámků i muzeí. Pro letošní rok chystáme zatím pět výstavních projektů.

Praha, 20. 5. 2014 

Od dubna do září je veřejnosti přístupná výstava na zámku v Telči nabízející průřez více než třiceti filmy, které se zde natáčely. Barrandovský Fundus zapůjčil pro expozici kostýmy a rekvizity k vybraným titulům. V rámci tohoto projektu byla poprvé zmapována většina dostupných titulů, které se přímo na zámku Telč, ve městě nebo jeho okolí natáčely. Návštěvníci se zde setkají jak s nejstaršími tituly od třicátých let, kdy město Telč figurovalo jako filmová lokace ve filmu Srdce v celofánu, tak s nejnovějšími tituly, k nimž se řadí například seriál Borgia. Barranovský Fundus pro návštěvníky v rámci expozice připravil i dochované kuriozity ze svých sbírek – například málo známý obraz krále Miroslava, paruky a šaty Jiřiny Bohdalové z filmu Až přijde kocour, unikátní kolekci kostýmů z pohádky Kouzelný měšec a desítky dalších.

V Horšovském Týně bude od června do října letošního roku pro návštěvníky připravena výstava jedné z nejoblíbenějších filmových pohádek S čerty nejsou žerty. V zámecké konírně se na jednom místě budou moci návštěvníci dostat prostřednictvím stylizovaných dekorací na zámek, do mlýna nebo do pekla.
Galerie Kladenského zámku otevírá ve spolupráci s námi 12. června expozici kostýmů z pohádek Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka a Princezna ze mlejna, která potrvá do 17. srpna.

Spolu s městem Kroměříž pořádáme také výstavu kostýmů ze seriálu Arabela, a to v Muzeu Kroměřížska. „Od června do září tu budeme vystavovat většinu dochovaných kostýmů, které jsou v našich sbírkách, a také jeden z kouzelných prstenů,“ uvedla Věra Krátká, vedoucí barrandovského Fundusu kostýmů a rekvizit. Jako bonus návštěvníci uvidí také obrovskou plyšovou housenku a motýla, které bylo možné v době natáčení, kdy ještě neexistovaly počítačové triky, rozhýbat.

Ve stejnou dobu bude k vidění také expozice v Karlových Varech v prostoru Becherovy vily, v níž během karlovarského festivalu spolupořádáme také tradiční sérii akcí pro filmové profesionály. Vystavovat se budou kostýmy a rekvizity z filmů, které se v Karlových Varech natáčely. Patřily mezi ně například Rytíři z Šanghaje, Vrchní prchni, Edith Piaf či Casino Royale.

„Barrandovský Fundus disponuje rozsáhlou sbírkou kostýmních originálů dochovaných z různých filmových a televizních projektů. Naším cílem je uchování tohoto firemního dědictví pro budoucí generace a i jeho systematická prezentace veřejnosti,“ uvedla Věra Krátká.