Přes dvě stě kostýmních kompletů z barrandovského Fundusu se objeví v připravovaném německo-belgicko-rumunském snímku s názvem Ipu: Convicted to Live, jehož hlavní hvězdou bude populární francouzský herec a známý bouřlivák Gérard Depardieu. Samotné natáčení odstartovalo počátkem září na rumunských lokacích, zejména v zachovalé středověké vsi Sighisoara a následně v Bukurešti.

Praha, 23. 9. 2011 

„Na několik dní v srpnu navštívila barrandovský Fundus vůbec poprvé kostýmní výtvarnice Nathalie Leborgne a vybrala pro produkci přibližně dvě stě kostýmních kompletů z období Druhé světové války. Se spoluprací s naší divizí byla více než spokojená a věříme, že se i při příštím projektu obrátí právě na Barrandov, ačkoli byla dosud zvyklá půjčovat si věci převážně ve Francii,“ říká ředitelka divize Fundus Věra Krátká.

Snímek vychází z knižní předlohy rumunského autora Tituse Popovici a vypráví dramatický příběh z jisté zapadlé rumunské vsi. Během Druhé světové války je zde jednoho dne zabit německý voják a nacisté hrozí vyvraždit celou vesnici, pokud její obyvatelé sami a dobrovolně pachatele nevydají. Jako obětního beránka se vesničané rozhodnou předhodit slabomyslného Ipua (Depardieu), kterému v případě falešného doznání slíbí velkolepý pohřeb válečného hrdiny. Ipu se ovšem roli dobrovolné oběti vzpírá a jeho bláznivé chování se ukazuje jako osudově nepředvídatelné…

Snímek režíruje rumunský tvůrce Bogdan Dreyer. Po boku Gérarda Depardieu se v roli kněze Johanise objeví i další herecká hvězda, americký herec Harvey Keitel, známý například z filmů Martina Scorseseho. Hlavní ženskou postavu snímku Margheritu ztělesní italská herečka Laura Morante.

Jméno herecké legendy francouzské kinematografie Gérarda Depardieu nezaznívá v souvislosti s Českou Republikou a Barrandovem poprvé. Již v roce 2000 zde natočil výpravnou televizní minisérii Bídníci, a to společně s Johnem Malkovichem nebo Christianem Clavierem.