Divize Fundus společnosti Barrandov Studio se podílí na natáčení nizozemského snímku Süskind režiséra Rudolfa van den Berga.

Praha. 18. 2. 2011 

Do filmu o nizozemském „Nicholasu Wintonovi“ bylo vybráno celkem osm set kostýmních kompletů z období druhé světové války. Film se nyní natáčí a bude mít premiéru koncem letošního roku.

Letos v lednu navštívila sbírky Fundusu uznávaná kostýmní výtvarnice Linda Bogersová, která se mezi barrandovské kostýmy vrátila již po několikáté: v roce 2007 využila služby místních odborníků pro filmy Bride Flight nebo A Timeless of mystery. A pracovala například i na pokračování úspěšné komediální série Deuce Bigalow: Evropský gigolo s Robem Schneiderem v hlavní roli.

Snímek je věnován tragickému životnímu příběhu holandského obchodníka židovského původu Waltera Süskinda (1906–1945). Jako pověřený správce sběrného místa pro židovské obyvatelstvo v amsterdamském divadle Schouwburg byl často považován za kolaboranta. Mezi lety 1941 a 1943 se mu ovšem ve skutečnosti ze sběrného centra podařilo tajně přesunout do bezpečí bezmála tisícovku dětí. Posléze byl německými orgány zatčen, s celou rodinou se ocitl nejprve v Terezíně a následně v Osvětimi. O jeho smrti na jaře roku 1945 se dodnes spekuluje. Jedna verze uvádí, že zemřel v důsledku nechvalně proslulého pochodu smrti v lednu 1945, druhá, že byl zabit holandskými spoluvězni v odplatě za domnělou kolaboraci.

V hlavní roli válečného dramatu Süskind se představí známý holandský herec Jeroen Spitzenberger (Láska je všechno, Dvojčata). Snímek produkují společnosti Cadenza Films a Fu Works. Natáčet se bude osm týdnů převážně v rumunských lokacích.

Z barrandovského Fundusu v posledních letech směřovaly rekvizity, kostýmy a nábytek pro světoznámé filmy jako Hannibal - Zrození, Přichází Satan, Edith Piaf, Eragon, Babylon A.D nebo Letopisy Narnie: Princ Kaspian.