Muzeum Karla Zemana slaví první narozeniny a rozšiřuje od úterý 8. října svou expozici o kostýmy z barrandovského Fundusu. Na návštěvníky tak čekají kostýmní originály z filmů Ukradená vzducholoď, Vynález zkázy, Baron Prášil či Na kometě. Oslava narozenin pro veřejnost se bude konat o víkendu 12. a 13. října.

Praha, 7. 10. 2013 

Výstava přináší výběr obleků, šatů i negližé, ve kterých své nezapomenutelné filmové role v Zemanových filmech ztvárnili Miloš Kopecký, Jana Brejchová, Magda Vašáryová a další hvězdy českého a slovenského filmu. Expozice dává prostor i zajímavým kostýmům komparsu, které taktéž dotvářely výjimečnou komplexnost výtvarné stylizace těchto děl.

 „Kostýmů z kombinovaných filmů Karla Zemana, které vznikaly v 60. letech minulého století v Praze, jsou ve fundusech barrandovských ateliérů desítky, možná i stovky. Jelikož se však po každém natáčení jednotlivé součásti kostýmů roztřídily podle druhu oblečení a konkrétního historického období mezi tisíce dalších kostýmů z ostatních filmů, není lehké je zpětně kompletovat. Dohledat vše mezi 240 tisíci kusy kostýmů, které ve skladech máme, nám pomáhají skladové karty, ale nejčastěji jsme při přípravě výstavy museli vytipované části kostýmů konfrontovat přímo se záběry z filmů nebo fotografiemi z natáčení,“ popisuje vedoucí barrandovského Fundusu Věra Krátká mravenčí práci při přípravě expozice. Výstava kostýmů se dlouhodobě stává součástí expozice muzea a jednotlivé vystavené kusy se budou vždy po několika měsících obměňovat.

„Pro otce byly kostýmy zcela klíčové, vždyť byly nedílnou součástí výtvarného pojetí celého filmu. Bylo pro něj důležité, aby každý jeho dobový film byl věrným odrazem doby, ve které se odehrával,“ uvedla Ludmila Zemanová, dcera Karla Zemana.

O víkendu 12. a 13. října se budou v muzeu konat oslavy narozenin pro veřejnost. Barrandov Studio na akci chystá oblíbenou fotokostymérnu, kde se budou moci všichni návštěvníci vyfotit ve filmovém kostýmu a odnést si fotografie na památku, nebo prezentaci ukázek filmového líčení.

Zapůjčení kostýmů pro expozici Muzea je zahájením plánované dlouhodobé spolupráce Barrandov Studio a Muzea Karla Zemana, jejíž součástí budou i rozsáhlejší samostatné výstavní projekty a aktivity zaměřené na společnou propagaci Prahy jako filmové turistické destinace a na rozšíření společné nabídky balíčků služeb určené laické veřejnosti z Čech i zahraničí.