Po několika letech usilovného snažení se barrandovským odborářům podařilo získat zpět legendární prázdninový areál československých filmařů v Miřetíně u Skutče.

Praha, 30. 7. 2015

Dnes slavná trojice tvůrců Jan Hřebejk, Ondřej Trojan a Petr Jarchovský debutovala v roce 1990 ve Filmovém studiu Barrandov filmem "Pějme píseň dohola". Natáčel se právě v barrandovském letním táboře v Miřetíně. Tím se prostředí našeho tábora stalo pro řadu diváků kultovním. V této "stupidní filmové komedii z prostředí socialistického pionýrského tábora" (text distributora) si poprvé ve filmu zahrála i Aňa Geislerová. „Kvůli chybným porevolučním krokům při privatizaci Barrandova a transformaci bývalého ROH na Mezinárodní odborový svaz pracovníků v kinematografii-KINOS jsme byli nucení svůj tábor jedenáct let organizovat v sousedním tábořišti v Kutříně, kde nám poskytovala azyl spřátelená odborová organizace ZO OSŽ Skanska ŽS. Máme obrovskou radost, že barrandovský tábor v Miřetíně opět slouží dětem českých filmařů,“ říká místopředseda ZO KINOS Barrandov Studio Ing. Radan Kukal.

Jedinečná prázdninová aktivita pro děti českých filmařů – to je Tábor Barrandov.

Filmové studio Barrandov (dnes Barrandov Studio) ho začalo pořádat již v padesátých letech 20. století. Trávily v něm prázdniny děti předních československých filmařů, napříkla režisérů Václava Vorlíčka, Juraje Jakubiska, Karla Smyczka Františka Vláčila, Juraje Herze, Evalda Schorma, Marie Poledňákové, Miloslava Šmídmajera či scénáristů Zdeňka Svěráka, Jaroslava Dietla, Vladimíra Körnera, nebo herečky Heleny Růžičkové.

V letošním roce pořádáme dva turnusy. Kromě tradičního filmařského jsme rozšířili nabídku pro děti o zálesácký turnus a navazujeme tím na tradici bývalého barrandovského druhého turnusu, který pořádala ZO KINOS Barrandov Studio až do začátku devadesátých let. Zálesácký turnus se více zaměřuje na poznávání přírody a seznamování se se Znalostmi lesní moudrosti. Nakonec vyvrcholí skládáním „zálesácké maturity“. Zálesácký turnus se uskuteční v termínu 18. 7. - 1. 8. pro 130 dětí, filmařský turnus v termínu 1. – 15. 8. pro 150 dětí.

Tábor Barrandov se dodnes snaží dětem zpříjemnit část letních prázdnin nevšedními zážitky. Pobyt je plný zdravého pohybu, dovádění, her a legrace. V intenzivním vyváženém programu je kladen důraz na seznamování dětí se základy tábornických dovedností, se základy chování v přírodě a pobytu v ní, na rozvoj pohybových a sportovních aktivit dětí, na získání kompetence poskytnout první pomoc a na prohlubování estetického a výtvarného cítění dětí. To probíhá v přátelské až kamarádské atmosféře souznění dětských a dospěláckých duší. Tábor probíhá ve dvou turnusech. Zálesáckého i filmařského turnusu se účastní i děti zaměstnanců Třineckých železáren, které jsou sesterskou organizací Barrandov Studia v rodině MORAVIA STEEL. „Jsme rádi, že můžeme dětem z Třince nově nabídnout společný pobyt s dětmi z Prahy. Údolí říčky Krounky v Miřetíně je idylickým prostředím pro letní dobrodružství, které nabízí jiné aktivity, než náš tábor v Nízkých Tatrách. Setkání s filmaři a filmařským řemeslem je pro ně hodně zajímavé,“ říká člen dozorčí rady Třineckých železáren František Ligocki.

Na filmařském turnuse každoročně představují čeští tvůrci dětem své nové filmy. „Loni byl tábor po dva dny plný hvězd. Delegaci tvůrců světové předpremiéry pohádky Tři bratři vedl režisér filmu a bývalý táborník barrandovského tábora Jan Svěrák. Doprovázeli ho jeho otec Zdeněk Svěrák, který je autorem scénáře, dále spoluautor hudby k filmu Jaroslav Uhlíř a představitelé hlavních rolí Tomáš Klus a Zdeněk Piškula“, říká hlavní vedoucí filmařského turnusu Tábora Barrandov Radan Kukal. „Neskutečným zážitkem pro ně bylo i natáčení Snídaně s Novou ráno po promítání. Na půl dne se z dětí stali filmoví herci a komparzisté. Vyzkoušely si denní chleba svých rodičů, svítily na ně silné reflektory, překračovaly všudypřítomné kabely a plnily pokyny režiséra přenosu. Některé vstupy s nimi osobně připravoval i držitel prestižního amerického Oscara Jan Svěrák. Děti si velmi užily i improvizovanou „Hodinu zpěvu“ s dvojicí Svěrák & Uhlíř. Nejdéle z celé delegace zůstal v táboře Tomáš Klus, který ještě povozil oddíl Medvědů ve svém teréňáku a s nadšením vychutnával táborovou atmosféru,“ dodává Kukal. Letos se mohou děti těšit na táborovou premiéru pohádky Sedmero krkavců režisérky Alice Nellis. Partnerem při výrobě pohádky bylo i Barrandov Studio.

Tábor Barrandov podporuje řada filmařských i nefilmařských společností, např.: Barrandov Studio a.s., BIOGRAF Jan Svěrák s.r.o., Bio Illusion, s.r.o., FLASH BARRANDOV Speciální efekty s.r.o., Země pohádek a.s., Filmexport home video s.r.o., Magic Box, a.s., BONTONFILM a.s., HOT AV servis s.r.o., CZECH NEWS CENTER a. s. - vydavatel časopisu ABC, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Armáda ČR a další. Díky nim si děti mohou část prázdnin opravdu užít. Již řadu let se na přípravě programu tábora aktivně podílí 102. průzkumný prapor z Prostějova. Letos vojáci pro děti na začátku tábora postaví v korunách stromů vysoké lanové lávky, nejstarší děti právě vyrazili na třídenní puťák pod vedením několikanásobného válečného veterána a instruktora speciální přípravy, který připravuje vojáky do misí v Afghánistánu.