V barrandovském Fundusu právě vznikají dobové kostýmy i kostýmní doplňky pro slavnostní zahájení letní turistické sezony na Pražském hradě. Akce, která nabídne bohatý program, se uskuteční 29. března od 10.00 do 16.00 hodin. Návštěvníci si budou moci historické kostýmy také vyzkoušet, vyfotit se v nich a fotografii si odnést na památku.

25. 3. 2014 

Postavy, které budou na slavnostní akci představovat císaře Rudolfa II., arcivévodkyni Alžbětu Habsburskou, císařovnu Marii Terezii, Elišku Pomořanskou, Karla IV. či Blanku z Valois, si obléknou historické kostýmy, které právě vznikají na míru pod rukama zkušených krejčovských mistrů v kostýmních dílnách barrandovského Fundusu. Práce na každém vyráběném kostýmu přitom zabere více než 80 hodin. Ostatní kostýmy pro manželky Karla IV. a další kostýmní doplňky si organizátoři akce vybrali v barrandovské půjčovně.

„Kostýmy vyrábíme a vybíráme, aby byly co nejautentičtější. Pro výrobu dámských šatů královen jsme látky vybrali tak, aby odpovídaly skutečnosti vzorem i barevností. Krejčovští mistři se snažili dodržet do maximální možné míry dobové střihové postupy, ale současně museli velmi dbát i na to, aby kostýmy byly nositelné,“ říká Věra Krátká, vedoucí barrandovského Fundusu kostýmů a rekvizit a dodává: „Jako pro správné urozené královny vyrábíme v naší modistické dílně také čelenky se závoji a dobové kabelky.“

V barrandovském Fundusu se rovněž pro akci připravují paruky a vlásenky. Předem se vytváří speciální účes pro Marii Terezii, vous pro císaře Rudolfa nebo příčesy pro královny. V den akce barrandovské maskérky všechny hlavní představitele učešou, nalíčí a kostymérky je oblečou do připravených kostýmů. Každý návštěvník pak bude mít příležitost posoudit výsledný efekt barrandovského řemeslného umu.

Součástí hlavního programu bude i oblíbené focení v historických a filmových kostýmech. Barrandovský Fundus pro návštěvníky připravil rozsáhlou kolekci kostýmů z období prezentovaných historickými osobnostmi. Zájemci se tak budou moci obléknout do oděvů ve stylu Karla IV., císaře Rudolfa II. nebo Marie Terezie a nechat se vyfotografovat profesionálním fotografem přímo v prostorách Pražského hradu. „Jen málokdy se naskytne příležitost k pořízení tohoto typu vzpomínkové fotografie, a proto se jedná o jedinečný zážitek,“ uvedla Věra Krátká.

Pokud by se návštěvníci na focení necítili a chtěli si pouze odnést suvenýr, budou se moci kdykoliv během akce vyfotit s postavami kostýmovanými v duchu období gotiky, renesance či baroka, které se budou pohybovat na nádvořích Pražského hradu. I jejich kostýmy pocházejí z Barrandov Studia.