Letošní léto bude ve znamení filmových kostýmů a rekvizit. Fundus Barrandov Studia chystá hned několik prezentačních projektů, které vezmou diváky na interaktivní výlet do historie slavných českých filmů a pohádek. V plném proudu jsou přípravy velikých kolekcí na zámku v Telči, na Horšovském Týně a v Muzeu Třineckých železáren a města Třince. Dochované barrandovské filmové šperky představí hrad Sovinec.

Praha, 23. 4. 2012 

Od 12. května do podzimu letošního roku nabídne svým návštěvníkům výlet do pohádkového světa filmů Z pekla štěstí I a II zámek Telč. „V autentickém prostředí zámku, kde režisér Zdeněk Troška oblíbené pohádky natočil, se lidé budou moci seznámit s originálními kostýmy Honzy, Dory, Markýtky nebo třeba Krále Brambase, kterého kultovním způsobem ztvárnil zpěvák Daniel Hůlka, a celé řady dalších populárních postav,“  zve návštěvníky ředitelka Fundusu Věra Krátká.

Před letošními Vánoci uplyne přesně čtyřicet let od startu natáčení kultovní pohádky Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku. Historii zbožňované filmové podívané připomene zámek Horšovský Týn, když část filmu byla natočena na nedalekém Švihově. „Poodhalíme návštěvníkům zákulisí vzniku této pohádky. Desítky kostýmních originálů z barrandovského Fundusu, včetně nádherných červánkových šatů Popelky nebo loveckého kostýmu Prince, doplní obrázky z natáčení, autentické produkční dokumenty, dobové novinové výstřižky a další zajímavosti z historie téhle nejoblíbenější české pohádky,“  uvádí Věra Krátká s tím, že Popelka zve návštěvníky na zámek od 1. června.

Do Muzea Třineckých železáren a města Třince přiveze na období letošních letních prázdnin barrandovský Fundus dochované kostýmní originály z oblíbené dramatické pohádky Princ a Večernice. „Současně zde budou prezentovány i méně známé, ale o to pozoruhodnější kostýmní komplety z orientálních pohádek Legenda o lásce a pohádek Labakan respektovaného režiséra Václava Kršky,“ doplnila Věra Krátká. Na kostýmy se návštěvníci mohou přijít podívat od 6. června.

Tak trochu specialitu filmové výpravy chystá Fundus na 23. a 24. června pro hrad Sovinec. „V rámci akce Sovinecký šperk chystáme prezentaci dochovaných originálů filmových šperků. Z našich archivů například na hrad poputuje sestava prstenů ze seriálu Arabela nebo koruna královny v podání Jany Brejchové z Noci na Karlštejně,“ prozrazuje Věra Krátká. Akce se zúčastní i soubor historického šermu Taurus, s nímž barrandovský Fundus spolupracuje na každoměsíčním cyklu komentovaných prohlídek na Barrandově.

„Atraktivním doplňkem většině projektů bude, jak věříme, fotokostymérna, v níž si budou malí i velcí filmoví fanoušci moci sami vyzkoušet vybrané kostýmní doplňky a vyfotit se v nich. V rámci každé akce připravujeme rovněž zvláštní dny Barrandov Studia, které návštěvníkům nabídnou možnost vyzkoušet si za asistence profesionálních kostymérek originální filmový kostým a vyfotit se v něm,“ dodává Věra Krátká. Díky spolupráci s firmou Fotolab si navíc každý zájemce bude moci svou fotografii z místa rovnou i odnést.

Aktuální informace o našich projektech naleznou všichni zájemci na internetových stránkách nebo na oficiálním Facebooku společnosti Barrandov Studia.