4. června 2015 - V barrandovském studiu bude dnes v 16.00 hodin za účasti herců Sabiny Remundové a Lukáše Příkazného zahájena výstava o vzniku filmové pohádky Alice Nellis Sedmero krkavců. Návštěvníci výstavy se ovšem vydají také na další výlet do dějin filmařiny na Barrandově, zejména s exponáty z oskarového Amadea nebo z pohádky Tři oříšky pro Popelku. Přepracovaná a rozšířená expozice střídá na Barrandově úspěšnou instalaci o hudební pohádce Tři bratři.

Výstavní prostor, otevřený v historické budově barrandovských ateliérů vloni v září u příležitosti výstavy o pohádce Jana a Zdeňka Svěrákových, nazývá Barrandov Studio od letošního jara jednoduše Filmpoint. „Filmpoint je výchozím bodem pro další poznávání historie filmařského řemesla v našich studiích i jejich živé současnosti,“ vysvětluje Věra Krátká, vedoucí Fundusu kostýmů a rekvizit.

Dnes otevíraná expozice postupuje dvěma směry, když mapuje historii ateliérů i aktuální projekty studia. „Výběr dochovaných kostýmních a rekvizitních originálů z Formanova mistrovského Amadea a oblíbených Tří oříšků pro Popelku Václava Vorlíčka spojuje jméno nestora tuzemského kostýmního výtvarnictví Theodora Pištěka ml. Vystavené originály doprovázejí a komentují fotografie, původní produkční dokumenty, ohlasy v dobovém tisku i vzpomínky účastníků natáčení,“ dodává Věra Krátká. Druhá část výstavy je „proměnlivá“ a bude postupně představovat aktuální projekty, na kterých se Barrandov Studio podílí. Dnes to je nová česko-slovenská pohádka Alice Nellis Sedmero Krkavců, která právě zamířila na plátna kin. Působivý, zábavný i poučný film natočila režisérka podle předlohy Boženy Němcové. Do hlavní role obsadila Marthu Issovou.

„Výstava provázející uvedení Sedmera krkavců do kina je pro nás takový krásný dárek. Když se točí pohádka, vzniká vlastně celý nový svět. Nejen svou podstatou, ale také vizuálně. Práce výtvarníků a všech, kteří se podíleli na tricích, výpravě, maskách a hlavně kostýmech, byla v tomto případě zcela mimořádná a jsem moc ráda, že si - spolu s dalšími - budu moct tuto výtvarnou polohu našeho natáčení připomenout,“  uvedla režisérka filmu Alice Nellis.

Diváci si mohou prohlédnout výtvarné návrhy kostýmů i kostýmy samotné, rekvizity a fotografie z filmu a přečíst si mnoho zajímavostí z natáčení. Výstava má být především hravá a interaktivní. Děti se zábavnou formou dozvědí, jak Bohdanka postupovala, když měla z kopřiv vyrobit plátno, ze kterého pak ušila košile pro své krkavčí bratry. K pochopení postupu dětem pomůže magnetická tabule s interaktivními prvky. Pro ty nejmenší je zas nachystané velkoformátové puzzle s filmovými motivy. V neposlední řadě si děti budou moci nakreslit vlastní návrh kostýmu a zapojit se tak do soutěže, která bude probíhat po celou dobu výstavy. Zúčastnit se mohou jednotlivci a zvláštní pravidla budou pro školy a školky, které mohou vyhrát prohlídku Barrandov Studia pro celou třídu.

Výstava, která potrvá do konce roku 2015, vznikla ve spolupráci s Honys Motion a za podpory Bohemia Motion Pictures, televize Prima, FDb.cz, internetového serveru Kudy z nudy a časopisu Makovice.

Filmpoint v historické budově barrandovských ateliérů je přístupný přímo z Kříženeckého náměstí. Pro veřejnost bude otevřen o víkendu od 10.00 do 16.00. Všední dny jsou pak vyhrazeny pro předem objednané skupiny. Veškeré informace jsou k dispozici na internetových stránkách www.barrandov.cz, rezervace lze zasílat na filmpoint@barrandov.cz.

VSTUPNÉ

Dospělí – 120 Kč
Děti do 3 let včetně – zdarma
Děti (4–15 let), senioři, studenti SŠ a VŠ,
ZTP (+ asistent zdarma) – 100 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti) – 300 Kč
Skupina min. 15 osob – 90 Kč/os.
Školky, školy – 70 Kč/os.

Kontakt:

Filmpoint, Barrandov Studio a.s.

Kříženeckého náměstí 322 / 5, 152 00 Praha 5

Email: filmpoint@barrandov.cz nebo tel.: +420 267 072 140.