Společnost Barrandov Studio předává dnes večer v průběhu slavnostní galavečeře u příležitosti osmdesátého výročí založení barrandovských ateliérů, nové výroční ceny Jáchym.

Praha, 24. 11. 2011 

Společnost Barrandov Studio je pokračovatelem dlouhé filmařské tradice, která sahá až na počátek třicátých let minulého století. V tomto kalendářním roce barrandovské filmové ateliéry slaví osmdesát let od svého založení v roce 1931. Za tak dlouhou dobu se zde vystřídala řada talentovaných umělců a odborných pracovníků, natočil se nespočet vynikajících filmů, z nichž mnohé se zařadily do zlatého fondu světové kinematografie. Dnes patří areál Barrandov Studia nejen k nejstarším, ale také k největším studiovým komplexům v Evropě.

„Přesně 23. listopadu 1931 byl na Barrandově proveden slavnostní první výkop základů budoucích ateliérů, čímž započala samotná existence filmu na barrandovském kopci. Připomínce tohoto významného jubilea jsme se věnovali po celý letošní rok a symbolickým vyvrcholením těchto oslav má být právě dnešní slavnostní galavečeře v jednom z našich ateliérů. Setkání s příznivci a obchodními partnery naší společnosti bude dominovat předávání firemních ocenění Jáchym těm, kteří jsou s rozvojem společnosti významně spjati,“ uvedla předsedkyně představenstva a generální ředitelka Barrandov Studio Ing. Janka Vozárová.

Cena Jáchym pro významného obchodního partnera bude udělena společnosti Stillking Films, která stojí mj. za realizací „bondovky“ Casino Royale nebo fantasy Letopisy Narnie právě v České republice a na Barrandově, ale v posledních měsících zde zajišťovala i natáčení předvánočního hitu Mission: Impossible Ghost Protocol nebo amerického špionážního seriálu Missing. Cenu Jáchym za podporu české kinematografie převezme zástupce společnosti RWE, která se právě rozvoji české filmové tvorby věnuje dlouhodobě a je současně i partnerem Barrandov Studio v rámci Filmové nadace RWE & Barrandov Studio na podporu původní scenáristické tvorby. Cena Jáchym pro významného finančního partnera bude předána zástupci bankovní skupiny Raiffeisen Bank. A Cenu Jáchym za strategickou podporu barrandovských studií získá společnost společnost Moravia Steel.

Bezpochyby zlatým hřebem večera bude ovšem předání ocenění výrazným režisérským osobnostem. Historie Barrandova je totiž především historií filmové tvorby na Barrandově. Cenu Jáchym za šíření dobrého jména barrandovských studií ve světě věnujeme Miloši Formanovi, který právě v barrandovských ateliérech realizoval klíčový snímek Amadeus, vítěze osmi amerických Oscarů. A Cenu Jáchym za celoživotní dílo pak in memoriam obdrží profesor Otakar Vávra. Převezme jej manželka pana režiséra, paní Jitka Němcová,“  uzavírá výčet předávaných ocenění Jáchym generální ředitelka společnosti.

Výroční firemní ocenění Jáchym odkazuje ke jménu významného vědce Joachima Barranda, který proslul svými archeologickými vykopávkami v devatenáctém století a filmový kopec nad Prahou dnes nese právě jeho jméno. Jako francouzský šlechtic vynikal noblesou, velkorysostí i vzdělaností, tedy vlastnostmi, které zdobí unikátní a pozoruhodnou osobnost. Jeho dílo se stalo součástí národní historie, stejně jako počiny filmových umělců, tvořících již osmdesát let v barrandovských ateliérech.