Společnost Barrandov Studio zahájí festivalový Týden českého filmového průmyslu v karlovarské Interaktivní galerii Becherova vila v sobotu 30. června otevřením tematické výstavy z historie kostýmního výtvarnictví na Barrandově. Na další festivalové dny je připraven program panelových diskuzí, přednášek, prezentací a dílen pro filmové profesionály i pro širokou veřejnost. Zvláštním hostem programu bude nestor polské kinematografie, legendární režisér Krzysztof Zanussi.

Praha, 18. 6. 2012 

Odborný program Becherovy vily bude hostit například panelovou diskuzi ministerstva kultury ČR k budoucnosti českého filmu, debatu o budoucnosti evropských programů MEDIA a Culture, nebo prezentaci připravovaných českých a slovenských snímků hledajících koproducenta. „S našimi partnery navazujeme na festivalovou industry sekci dalšími projekty, které mají odborníkům i veřejnosti zpřehlednit aktuální situaci v českém filmovém průmyslu, stejně jako pomoci pochopit postavení současné české filmové produkce v mezinárodním kontextu,“ uvedl Petr Tichý, obchodní ředitel společnosti Barrandov Studio. „Naše společnost se také letos stává partnerem prezentací Works in Progress 2012. Nejlepší projekt odměníme poukazem na odběr našich služeb ve výši 10 tisíc euro.“

Veřejnosti volně přístupné přednášky a diskuze s osobnostmi české kinematografie se budou odehrávat v Prezentačním sále Becherovy vily. Jan Němec, Ivo Trajkov a Petr Bok se setkají s návštěvníky nad problematikou scenáristické tvorby v rámci dne Filmové nadace RWE & Barrandov Studio. Vedoucí katedry kamery pražské FAMU Marek Jícha bude diskutovat postup digitalizace kultovního filmu Hoří, má panenko. A v sérii přednášek ve spolupráci s FAMU dále vystoupí osobnosti jako Karel Vachek, Ivan Fíla nebo Jaromír Kallista. Z mladší generace potom režiséři Olmo Omerzu či Michal Hogenauer, kteří svými filmy nedávno zaujali na zahraničních festivalech.

Speciálním hostem v závěru Týdne českého filmového průmyslu bude legendární polský režisér Krzysztof Zanussi. „Velice si vážíme toho, že pan profesor Zanussi naše pozvání přijal, do Varů přijede a bude mít i svou autorskou master-class právě v Becherově vile,“ ocenil Petr Tichý. Přednáška s diskuzí s tímto nestorem polské kinematografie, který svými snímky formoval několik generací nejen polských filmařů, se uskuteční v pátek 6. července odpoledne.

Veřejné přednášky doplní od neděle do středy program tvůrčích dílen Free cinema! olé ve spolupráci s FAMU. „V rámci jednodenních filmových workshopů budou mít účastníci výjimečnou možnost realizovat své nápady pomocí profesionální filmové techniky za asistence zkušených lektorů. Každý den předpokládáme vznik několika krátkých filmů, které budou ještě ten den večer zveřejněny online pro divácké hlasování,“ uvedla vedoucí katedry produkce FAMU Marta Lamperová. Na praktické filmové dílny bude fungovat forma elektronických přihlášek na internetové stránce www.freecinema.cz. Kapacita dílen je třicet osob, pokud nebude naplněna, mohou se workshopů účastnit i předem nezaregistrovaní zájemci.

V populární rovině doplní odborná i veřejnosti otevřená setkávání s filmovou tvorbou výstava „Jak se šijí filmové kostýmy“ z historie a současnosti kostýmního a rekvizitního Fundusu společnosti Barrandov Studio. „Expozice návštěvníky zavede do zákulisí kostýmní výpravy oceňovaného Formanova Amadea, skrze originální kostýmy z Troškovy Nejkrásnější hádanky jim přiblíží historickou doménu Barrandova – tvorbu pohádek a dětských filmů. Představí také vybrané současné projekty společnosti, jako jsou zakázky V.I.J., Královská aféra a Hořící keř nebo koprodukční snímky Kastelánka a Ve stínu,“ doplnil Petr Tichý.

Partnery Týdne českého filmového průmyslu jsou: Ministerstvo kultury ČR, Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, Filmová nadace RWE & Barrandov Studio, MEDIAdesk Česká republika, České filmové centrum, Národní filmový archiv, FAMU.

Podrobný denní program naleznete zde.