Ani letos nebudete muset za některými originály filmových kostýmů jezdit až na pražský Barrandov. Hned tři ucelené kolekce kostýmů z oblíbených českých filmů zapůjčil Fundus Barrandov Studia vybraným hradům a zámkům. Každou výstavu navíc doplňují zajímavé zákulisní informace a perličky z natáčení.

Praha, 2. 5. 2013 

Karlštejn patří nesporně k nejnavštěvovanějším českým hradům a nejméně stejné oblibě se u českého publika těší i známý filmový muzikál Noc na Karlštejně. „Výstavu originálních kostýmů postav v čele s Eliškou Pomořanskou i Karlem IV. realizujeme v roce, kdy uplyne čtyřicet let od doby natáčení filmu na hradě,“ uvádí ředitelka divize Fundus Věra Krátká. Výstavu mohou zájemci navštívit do konce září, otevřena je od 1. května.

Zámek a hrad Horšovský Týn připravil ve spolupráci s Barrandovem výstavu originálních kostýmů a rekvizit z populárního televizního seriálu Cirkus Humberto. Expozice je přístupná až do konce září. „Ucelená kolekce přibližně čtyřiceti dochovaných originálů, které tvořily základ kostýmní a rekvizitní výpravy tohoto seriálu, je představena veřejnosti vůbec poprvé v historii,“  říká Věra Krátká.

Již před Velikonocemi byla na zámku Telč otevřena expozice kostýmů z pohádky Jak se budí princezny. Výstava na návštěvníky čeká hned v sedmi sálech zámecké galerie. „Kromě originálů filmových kostýmů a rekvizit přibližuje expozice také práci maskérů, kostymérů a rekvizitářů, kteří se na vzniku filmu podíleli. Vystavené artefakty doplňují další zajímavosti z natáčení, či dobové dokumenty,“ zve do Telče Věra Krátká. Místo expozice, která potrvá do konce října, nebylo vybráno náhodně. Převážná část pohádky se totiž natáčela přímo na zámku Telč a v jeho okolí.

V Telči se navíc 8. a 9. června chystá víkend plný her a soutěží s programem tematicky inspirovaným právě touto kultovní pohádkou Václava Vorlíčka. „Součástí programu budou i komentované prohlídky filmové výstavy nebo fotokostymérna, v níž si budou všichni návštěvníci moci filmové kostýmy vyzkoušet a odnést si fotografie sebe a svých blízkých na památku,“ dodává Věra Krátká.