Divize Dekorace Barrandov Studia se výrazně podílela na více než roční rekonstrukci Zlaté uličky na Pražském hradě, slavnostně otevřené ve středu 1. června.

Praha, 1. 6. 2011 

Umění barrandovských řemeslníků významnou měrou přispělo k věrohodnosti historické expozice v části tohoto pražského kulturního lákadla.

Pod kurátorským vedením historika Pavla Jirase, také autora trojice knih o historii Barrandova, se barrandovští dekoratéři ujali uměleckých úprav devíti domků Zlaté uličky, v nichž bude dobová expozice umístěna. „Domky jsou upravovány v duchu jednotlivých historických a uměleckých období. Barrandovské řemeslo bude návštěvníky provázet na cestě začínající v době pozdní gotiky, přes renesanci, baroko, vývoj v osmnáctém a devatenáctém století a končící někdy v polovině dvacátého století,“ vysvětluje ředitel divize Dekorace Štěpán Červený s tím, že barrandovští umělečtí řemeslníci své „díla“ připravovali podle výkresů a návrhů veškeré vybavení domků. Ovšem i výmalby interiérů museli schválit památkáři a musely je dělat odborní patinéři. Jsou na vápně, zhotovovali se hlinkou a výsledek musí vypadat, že je na stěně už desítky let.

Umělečtí malíři, štukatéři a patinéři tak pracovali například na zvoníkově světnici, renesanční krčmě či zlatnické dílně, ranhojičské jizbě nebo na domku vyhlášené kartářky Madame de Thébes. Na příznivce filmu čeká i jedna zvláštní atrakce: domek amatérského historika české kinematografie a vášnivého sběratele filmových kuriozit pana Kazdy, kde se v obtížných padesátých letech pořádaly pravidelné přednášky a filmová představení.
Zlatá ulička, jeden z klenotů Pražského hradu a nejvyhledávanější atrakce na Hradčanech, se doslova propadla vinou špatné kanalizace. Tu proto bylo nutné celou vykopat a udělat novou, a obnovit i všechny inženýrské sítě. Celá rekonstrukce vyšla přibližně 39 milionů korun.