Na 28. května se do tuzemských kin chystá temný detektivní thriller o sériovém vrahovi, který se natáčel v České republice. Významnou úlohu sehrálo v natáčení i Barrandov Studio, v jehož ateliérech vyrostla autentická dekorace berlínského Říšského sněmu.

V roce 2013 se štáb výpravného filmu Dítě 44 pod vedením režiséra Daniela Espinosy a producenta Ridleyho Scotta usadil v Barrandov Studiu. Ve zdejším ateliéru č. 5 vyrostl během dvou měsíců pod rukama padesáti řemeslníků berlínský Reichstag z doby druhé světové války. Sami tvůrci si pochvalovali jeho autenticitu. „Všechny dekorace, na kterých barrandovští pracovali, sklidily velký úspěch, náš production designer Jan Roelfs byl velmi spokojen! Čeho si opravdu vážím, jsou lidé, ochotní udělat pro věc víc, než musí,“ uvedl art director projektu Martin Vačkář.

„Zadání plynoucí ze scénáře bylo, aby byl Říšský sněm zdevastovaný válkou. Vznikala tak dekorace, jejíž povrch se sochařsky modeloval kus po kusu jako originál. Následně jsme použili ve spolupráci se společností Flash Barrandov speciální postřelové panely s identickým povrchem pro dosažení autenticity a nezbytné dynamiky efektů při samotném natáčení,“ vysvětluje vedoucí barrandovské Dekorace Štěpán Červený. Stavba byla náročná i na materiál – spotřebovalo se například 15 tun sádry, 210 m³ polystyrenu a víc než tuna lepidla. Zatímco v ateliéru vznikl čelní pohled na impozantní schodiště, na exteriérovém pozemku Barrandov Studia postavili barrandovští pracovníci jeho střechu.

„Stavěli jsme ale i na dalších lokacích, například v Kladně, Králově Dvoře či Hrádku u Rokycan. V Praze jsme vyslali naše pracovníky na Malostranské a Senovážné náměstí a do Národního muzea. Na projektu Dítě číslo 44 se podílely desítky našich lidí,“ dodává Štěpán Červený.

Barrandovská stavba má vynikající pověst i dlouholetou tradici. Pod rukama mistrů z Barrandova vyrostly nejrůznější dekorace, například na sto metrů dlouhý futuristický interiér vlaku pro korejsko-americký snímek Snowpiercer, autentické ulice Londýna devatenáctého století pro Olivera Twista nebo věrná kopie Sixtinské kaple pro seriál Borgia.

Detektivní thriller Dítě číslo 44 zavede diváky do poválečné doby. Hlavní hrdina, který zprvu svědomitě pracuje pro sovětskou tajnou policii, se náhle dostává do nepřízně režimu. Zároveň narazí na podivnou vraždu. Pro režim je ale z nějakého důvodu naprosto nežádoucí, aby někdo po sériovém vrahovi pátral. Hrdina tedy vyšetřuje případ na vlastní pěst ve vyhnanství. A jak vyšetřování pokračuje, rozsah rituálních vražd dostává strašlivé rozměry.

Servis při natáčení snímku, jehož hlavní postavy ztvárnili například Tom Hardy, Gary Oldman nebo Noomi Rapace, zajišťovala společnost Stillking Films. Již během svého vzniku zaujal film českou veřejnost tím, že filmaři využili také vestibuly pražského metra, přesněji stanice Anděl. Do českých kin uvádí snímek společnost Bontonfilm.