Od založení Barrandov Studia uplyne v letošním roce přesně osmdesát let.

Praha, 21. 3. 2011 

Významné jubileum společnosti si s filmy Karla Kachyni, Martina Friče nebo Otakara Vávry v retrospektivní sekci „Na Barrandov! – 80. výročí“ připomíná i letošní festival Febiofest, který bude v Praze zahájen 24. března a potrvá do 1. dubna.

Letos uplyne přesně osmdesát let od chvíle, kdy byl 23. listopadu 1931 proveden slavnostní první výkop základů budoucích ateliérů na Barrandově. V Praze tak bylo vybudováno skutečné centrum filmového průmyslu a kultury – ve své době jedno z nejmodernějších filmových studií na světě. Barrandov Studio si toto významné výročí připomene mimo jiné i spoluprací s letošním festivalem Febiofest, který ve spolupráci s Národním filmovým archivem nabídne svým divákům zvláštní retrospektivní sekci „Na Barrandov! – 80. výročí“.
„Jsem rád, že v současné době Barrandov opět ožívá domácími a zahraničními projekty. A mám radost, že si důležité výročí našich ateliérů můžeme vzpomenout i s programem Febiofestu. Lepší dárek si k narozeninám ani nemůžeme přát,“ říká Petr Tichý, obchodní ředitel Barrandov Studio.

Program sekce „Na Barrandov! – 80. výročí“ sestává z filmů, které byly svým způsobem klíčové pro barrandovskou historii, například zaujaly na zahraničních festivalech, anebo symbolizují určitou epochu v historii studia. V patnácti programových blocích bude uvedeno celkem sedmnáct snímků. Úvodním titulem sekce bude vůbec první, na Barrandově realizovaný film, detektivní rošáda s názvem Vražda v Ostrovní ulici v režii Svatopluka Innemanna s Jindřichem Plachtou v hlavní roli populárního inspektora Klubíčka. Adaptace románu Emila Vachka nabídne napínavé pátrání po vrahovi bohaté lichvářky. Uvedena bude také kostýmní a otevřeně protiněmecká veselohra Cech panen kutnohorských režiséra Otakara Vávry z roku 1938 nebo těsně poválečné drama z doby první světové války Varuj...! Martina Friče. Siréna režiséra Karla Steklého, drama podle Marie Majerové z roku 1947, jako první a zatím poslední český snímek zvítězila na benátském festivalu. A tvorbu dvojice Karel Kachyňa a Jan Procházka připomene lyrický „pocitový film“ Závrať z roku 1962.

Barrandovská retrospektiva bude promítána v kině Ponrepo v pražské Bartolomějské ulici. Společnost Barrandov Studio a.s. podpořila letošní Febiofest i nabídkou služeb Filmových laboratoří a Fundusu. Kompletní program retrospektivy „Na Barrandov! – 80. výročí“ je k dispozici na stránkách Febiofestu nebo kina Ponrepo.